Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZ okazji wyborów wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę Opery Nova

Z okazji wyborów wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę Opery Nova

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 kwiecień 2024 00:15
Dla polityków jak widać idealna okazja Dla polityków jak widać idealna okazja Fot: UMB

Nie jest to początek budowy, bo rozbudowa Opery Nova ruszyła latem ubiegłego roku, nie jest to też jeszcze połowa inwestycji, zatem minie sporo miesięcy nim będzie można przeciąć wstęgę. Trudno zatem do jednej i drugiej okazji przypisać wtorkową uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, zatem być może okazji do ,,wiwatowania” można szukać w tym, że w najbliższą niedzielę odbędą się wybory samorządowe.

Rozbudowa Opery Nova to z kolei właśnie inwestycja samorządowa realizowana przez Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Bydgoszcz. W uroczystości nie mogło zabraknąć marszałka województwa i prezydenta Bydgoszczy. Sama jej organizacja to okazja do przypomnienia w mediach, że rozbudowa Opery Nova trwa.

 

Wmurowanie kamienia węgielnego co do zasady ma miejsce na początku prac budowlanych, w tym wypadku zaczęły się one już wiele miesięcy temu i bliżej już połowy realizacji budowy niż jej początkowi.

 

Inwestycja ze sporym opóźnieniem

Przed wyborami samorządowymi w 2018 roku miało miejsce podpisanie porozumienia między samorządami – w trakcie kampanii wyborczej. Po wyborach już entuzjazm nieco spadł, bo o ile prezydent Bydgoszczy od samego początku deklarował finansowanie swojej części z budżetu miasta, to władze województwa kombinowały najpierw z tym, że to w sumie Opera Nova powinna wziąć kredyt, a Województwo poręczy go, przy czym niezbyt chętne były temu rozwiązaniu instytucje finansowe. Potem były różne inne pomysły, ostatecznie województwo musiało to zadanie zapisać w swoim budżecie. Gdyby od razu wybrano tę drogę być może czwarty krąg byłby już gotowy i byśmy przecinali wstęgę, a tak na niecały tydzień przed wyborami pozostało jedynie wmurowanie kamienia węgielnego.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

  Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

Wiadomości z regionu