Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMłodzi naukowcy dzięki dotacji będą mogli przeprowadzić swoje badania

Młodzi naukowcy dzięki dotacji będą mogli przeprowadzić swoje badania

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 10 grudzień 2023 00:48

Badania mające zabijać bakterie i grzyby z opakowań oraz pomóc w znalezieniu przyczyny choroby miopati – na te dwa badania młodzi naukowcy doktoryzujący się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego otrzymają granty z Narodowego Centrum Nauki. Łącznie jest to 280 tys. zł.

Mówimy o młodych naukowcach, bowiem nie osiągnęli oni jeszcze tytułu doktora, natomiast już podejmują się ciekawych badań.

 

Mgr Alona Pawłowska z Wydziału Inżynierii Materiałowej UKW będzie kierowała projektem „Roślinne związki biobójcze jako modyfikatory włóknistego wzmocnienia biokompozytów”. Jego celem jest stworzenie nowych materiałów i wzmocnienie ich przez zastosowanie

włókien lnianych. W ten sposób zyskają one właściwości biobójcze – będą zabijać bakterie i grzyby, a także będą bardziej odporne na pochłanianie wody. Rozwiązanie to może być zastosowane przede wszystkim w branży opakowaniowej, która jest szczególnie narażona na działanie tych niekorzystnych czynników zewnętrznych. NCN dofinansowało ten projekt kwotą 210 tys. zł.

 

Autorem drugiego projektu jest mgr Recep Küçükdogru, słuchacz Szkoły Doktorskiej z Wydziału Nauk Biologicznych UKW. Będzie on realizował projekt “Wpływ mutacji w TPM2 wywołujących miopatie na zależną od tropomiozyny regulację długości cienkiegofilamentu”. Miopatia jest chorobą mięśni, a badania związane z projektem mają pomóc wznalezieniu przyczyn tej choroby. Mgr Küçükdogru otrzymał na realizację tych badań 69 630,00 zł

    

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu