Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz ma biskupa. Pochodzi z ziemi koszalińskiej

Bydgoszcz ma biskupa. Pochodzi z ziemi koszalińskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 wrzesień 2021 10:27

We wtorek Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek mianował na ordynariusza diecezji bydgoskiej bp. Krzysztofa Włodarczyka, wcześniej biskupa pomocniczego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Biskup Włodarczyk jest drugim ordynariuszem w historii stosunkowo młodej diecezji bydgoskiej.

Biskup Krzysztof Włodarczyk urodził się w 1961 roku w Sławnie na ziemi koszalińskiej. W swojej posłudze był wicedyrektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Zajmował się szeroko pojętym duszpasterstwem trzeźwościowym, w tej materii obronił także doktorat. Od maja 2016 roku pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

 

Do maja diecezja bydgoską kierował bp. Jan Tyrawa, który złożył rezygnację wskutek zarzutów m.in. brak właściwej reakcji na przypadki pedofilii. Od tego momentu, do mianowania biskupa Włodarczyka, diecezją tymczasowo zarządzał ordynariusz diecezji toruńskiej bp. Wiesław Śmigiel.

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu