Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolska drugim producentem lokomotyw wodorowych na świecie

Polska drugim producentem lokomotyw wodorowych na świecie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 wrzesień 2021 15:18

Tak na targach kolejowych Trako w Gdańsku wypowiadał się w trakcie prezentacji lokomotywy wodorowej PESA minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Niewątpliwie to prezentacja PESA zdominowała gdańskie targi.

 

PESA ze swoim nowym produktem chce wyznaczać trendy w ramach europejskiego Zielonego Ładu. 

 

- To historyczny moment - tak opisuje wydarzenie europoseł Kosma Złotowski, który uczestniczył w nim jako przedstawiciel Komisji Infrastruktury Parlamentu Europejskiego.

 

- Wiem, że jesteśmy drugim państwem na świecie, co ma swoją lokomotywę wodorową, z czego jestem bardzo dumny - mówił minister Andrzej Adamczyk, w obecności m.in przedstawiciela czeskiego resortu da. transportu.

 

Padały też wypowiedzi przypominające, że jeszcze trzy lata temu PESA trzeba było ratować. Dzisiejsze wydarzenie ma udowadniać, że podjęto wówczas właściwą decyzję.

 

Szersza relacja filmowa dostępna: Lokomotywa wodorowa to pokazanie, że możemy być dumni z polskiej myśli technicznej

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu