Jesteś tutaj: HomeKoronowo i Pruszcz

Dobrcz i Koronowo (188)

Wieści z gminy Koronowo i Pruszcz.

To już ostatnie tygodnie kadencji samorządowej – w Koronowie kadencja kończy się zawiadomieniem do prokuratury, bowiem wszystko wskazuje na to, że na sesji w dniu 28 lutego radna Ilona Pubanc zagłosowała za swoją koleżankę z ławki. Najdziwniejsze jest jednak to, że odbyło się to w głosowaniu mało istotnym.

W listopadzie zobowiązania dłużne gminy Koronowo wyniosły 0 złotych, to wręcz w przypadku samorządów ewenement bowiem niemal wszystkie gminy w Polsce są zadłużone – w przypadku Torunia kwota długu systematycznie rośnie zbliżając się do wartości rocznych przychodów.

Jednym z głównych celów w przypadku konfliktu zbrojnego są lotniska, których bombardowanie ma utrudnić przeciwnikowi korzystanie z lotnisk, takie też były pierwsze cele Federacji Rosyjskiej rozpoczynającej agresję wobec Ukrainy. Ukraińcy muszą teraz wykorzystywać jezdnie jako pasy startowe. Nie bez powodu jednym z elementów budowania obronności jest tworzenie tzw. pasów awaryjnych. Taki znajdował się jeszcze nieco ponad dekadę pod Bydgoszczą.

Sprzedaż plaży w Samociążku, z która była publicznie wykorzystywana przez mieszkańców, przez firmę Enea prywatnemu podmiotowi spotkała się z niezadowoleniem wielu mieszkańców Koronowa, z tej plaży korzystają też bydgoszczanie, dlatego wiele osób liczyło, że Ministerstwo Aktywów Państwowych zablokuję ostateczną transakcję. Na to jednak się nie zanosi.

W piątek 28 kwietnia Enea zakończyła akcję i dokonała wyboru podmiotu, który zakupi teren plaży w Samociążku. Do tej pory teren plaży był ogólnodostępny, stąd też mieszkańcy przeciwko zamiarowi sprzedaży nieruchomości podmiotowi prywatnemu protestowali, jak tłumaczyli Enea to własność Skarbu Państwa, czyli wszystkich Polaków. Teoretycznie Enea może jeszcze tę aukcję unieważnić, na co liczy lokalna społeczność.

Tematem przewodnim ostatniego czasu w Koronowie jest licząca 13,5 tys. metrów kwadratowych plaża w Samociążku. Należy ona do koncernu energetycznego ENEA, który postanowił ją sprzedać – cena wywoławcza w akcji to 1,5 mln zł. Przez lata była ona dostępna publicznie, ale nowy właściciel może mieć inną koncepcję, dlatego głosy, aby plażę przejął samorząd.

Licząca powierzchnie 13,5 tys. metrów kwadratowych plaża w Samociążku budzi w ostatnim czasie spore emocje wśród mieszkańców. Właścicielem tego terenu jest państwowa spółka energetyczna Enea, która postanowiła ją sprzedać, co budzi obawy części mieszkańców gminy, że nowy właściciel inaczej zagospodaruje ten teren. Temu zagadnieniu była poświęcona też środowa nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej.

W 2020 roku do rządowego programu Kolej Plus zgłoszono koncepcję budowy linii kolejowej z Bydgoszczy do Koronowa (odbicie od linii nr 131 w Stronnie), dalej planowano zbudować tory przez Sośno do Więcborka, skąd istniejącą linią nr 281 pociągi mogłyby jechać do Chojnic. Plan był ambitny, bowiem pozwalał reaktywować kolejowo wiele miejscowości. Ostatecznie nic nie wypaliło, teraz na działkach gdzie planowano tory ma powstać market.

Koronowscy radni uchwalili bubel prawny. Zainterweniował wojewoda

Napisane przez czwartek, 08 grudzień 2022 06:38

26 października Rada Miejska w Koronowie uchwaliła uchwałę w sprawie ustalenia zasad przyznawania nagród za osiągnięcia sportowe. Prawo pozwala samorządom wyróżnianie np. nagrodami finansowymi sportowców oraz ich trenerów za osiągnięcia, w celu motywowania do osiągania sukcesów. Takie działania podejmuje szereg samorządów. Koronowska uchwała okazała się jednak bublem prawnym, dlatego w praktyce nie weszła do obiegu prawnego , zatem do dzisiaj w Koronowie taki regulamin nie obowiązuje.

Rada Miejska w Koronowie przegłosowała nowe zasady wynagradzania radnych, słuchając wypowiedzi radnych z sesji można odnieść wrażenie, że gestem altruizmu w trudnych czasach postanowili sobie obniżyć wynagrodzenia. Problem jednak w tym, że najpierw nie mieli problemów, aby radykalnie przyjmować wyższe diety, a o bez interesowności trudno mówić, bo brak działania spotkałby się z reakcją organów nadzoru.

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
  • Złożono ostatni wniosek o ZRID dla drogi S10. Na pozostałych odcinkach widać opóźnienia

    W ubiegłym tygodniu firma Rubau Polska, która wygrała przetarg na budowę odcinka Toruń Zachód – Toruń Południe (węzeł autostradowy) drogi ekspresowej S10 złożyła do wojewody wniosek o wydanie ZRID. Zezwolenie Realizacji Inwestycji Drogowej to dokument kończący proces przejmowania terenu pod inwestycję, który pozwala rozpocząć fizyczne prace budowlane. Do tej pory dla żadnego z odcinków S10 Bydgoszcz-Toruń nie wydano jeszcze ZRID.

  • Temperatury w Europie rosną dwukrotnie szybciej niż globalnie

    Marzec 2024 roku był 10. miesiącem z rzędu, który pobił rekord temperatur w historii globalnych pomiarów dla danego miesiąca roku – wskazują dane Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia temperatura wyniosła 14,14 st. C, czyli o 0,73 st. C więcej niż średnia dla marca z lat 1991–2020. Marzec był też o 1,68 st. cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym, do którego odnoszą się globalne cele zawarte w porozumieniu paryskim. Kolejny miesiąc z rekordem ciepła oznacza nasilone zjawiska klimatyczne, również te ekstremalne. 2023 rok był w Europie okresem rekordów w tym zakresie, m.in. największych pożarów, powodzi czy fal upałów – wynika z raportu C3S i Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Wiadomości z regionu