W poniedziałek 6 lutego premier Mateusz Morawiecki dumnie ogłosił, że rozdysponowano miliardy złotych z Rządowego Funduszu Dróg Lokalnych, tego samego dnia, na wypadek gdybyśmy o tym nie usłyszeli, podziałem środków pochwalili się lokalni parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Wartą odnotowania nowością jest to, że pierwszy raz o środki mogły aplikować miasta wojewódzkie – Bydgoszcz otrzyma maksymalną możliwą dotację w kwocie 30 mln zł. Droga do tego była długa.
Radny Dobromir Szymański skierował w poniedziałek do nas oświadczenie, w którym informuje o tym, że nie chce być już w żaden sposób kojarzony z Porozumieniem, formacją polityczną założoną przez Jarosława Gowina. Decyzja związana jest z wejściem we współpracę przez Porozumienie z AgroUnią W Radzie Miejskiej Inowrocławia dalej będzie zasiadał, ale już jako radny niezależny.
Szansę na utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy są niewielkie, bydgoscy politycy uważają jednak, że powinniśmy zabiegać przynajmniej o utworzenie wydziału lekarskiego w ramach Politechniki Bydgoskiej lub Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, bądź w ramach współpracy tych uczelni. O ile w ocenie tej kwestii raczej panuje między nimi zgoda, to gorzej wygląda kwestia współpracy między koalicją i opozycją sejmową.
Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.
Jak udało nam się ustalić przeciwko Michałowi K., który jest formalnie prezesem bydgoskiego Kamractwa skierowane zostały trzy akty oskarżenia. Ostatni skierowany do Sądu Rejonowego w Krakowie dotyczy znieważania osób związanych z Ośrodkiem Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicnzych, który zgłasza organom ścigania działania Kamractwa, które mogą naruszać prawo. Za takowe działania swoje postępowania prowadzi prokuratura.
Sztuczna inteligencja to przyszłość, niemal pewne jest, że zrewolucjonizuje nasze życie poprzez usprawnienie usług, czy poprawę jakości medycyny, dlatego jej rozwój to ważny aspekt badawczy. Okazuje się, że w latach 2010-2021 najczęściej cytowanymi w pracach naukowych polskimi naukowcami byli ci związani z dzisiejszą Politechniką Bydgoską.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
W listopadzie PESA przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych ELF2, które zostały użyczone spółce PolRegio na świadczenie przewozów na terenie województwa. Tamte pociągi sfinansowano głównie z Unii Europejskiej w ramach kończącej się perspektywy finansowej. W planach jest zakup jednak kolejnych pociągów, na które już rozpisano przetarg.
Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.