– Embargo na import ropy surowej do UE zostało wprowadzone dopiero 5 grudnia ub.r., embargo na import produktów naftowych zaczęło obowiązywać 5 lutego br. Dlatego musimy jeszcze przez chwilę uzbroić się w cierpliwość, bo tak naprawdę większość tych restrykcji będzie miała negatywne konsekwencje finansowe dla Rosji dopiero w tym roku – mówi dr Szymon Kardaś z European Council on Foreign Relations. Jak wskazuje, Rosji udało się już znaleźć alternatywne rynki dla dużej części dotychczasowego eksportu ropy, ale w przypadku produktów ropopochodnych – paliw, oleju napędowego i opałowego – będzie to już dużo trudniejsze. Dlatego w praktyce będzie to jedna z najdotkliwszych do tej pory sankcji wymierzonych w Rosję w związku z jej napaścią na Ukrainę.
11 marca minie rok od zainaugurowania na łamach Portalu Kujawskiego części portalu prowadzonej w języku ukraińskim – przez ten czas powstało 68 publikacji całkowicie po ukraińsku, stworzyliśmy też czteroodcinkowy cykl cyklu wideoprzewodnika turystycznego po Bydgoszczy w języku ukraińskim. Początkowo intencją tego było pokazanie uchodźcom jak spędzić czas w naszym mieście, ale te publikacje mogą przez wiele lat służyć też na potrzeby promocji turystycznej Bydgoszczy – za współpracę w tym cyklu dziękujemy ByLOT.
Jutro – 27 lutego Sejmik Województwa zajmie się uchwałą w sprawie podniesienia stawek za egzaminy na prawo jazdy. Zakładając, że radni przyjmą propozycję Zarządu Województwa, wkrótce zostaną podniesione odczuwalnie stawki na prawo jazdy. Kto nie zdąży zdać przed podwyżką zapłaci więcej.
W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.
Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.