Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczKoronowscy radni uchwalili bubel prawny. Zainterweniował wojewoda

Koronowscy radni uchwalili bubel prawny. Zainterweniował wojewoda

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo czwartek, 08 grudzień 2022 06:38

26 października Rada Miejska w Koronowie uchwaliła uchwałę w sprawie ustalenia zasad przyznawania nagród za osiągnięcia sportowe. Prawo pozwala samorządom wyróżnianie np. nagrodami finansowymi sportowców oraz ich trenerów za osiągnięcia, w celu motywowania do osiągania sukcesów. Takie działania podejmuje szereg samorządów. Koronowska uchwała okazała się jednak bublem prawnym, dlatego w praktyce nie weszła do obiegu prawnego , zatem do dzisiaj w Koronowie taki regulamin nie obowiązuje.

O tym, że mamy do czynienia z bublem prawnym stwierdził wojewoda, który 2 grudnia stwierdził nieważność uchwały koronowskich radnych. Zgodnie z ustawą samorządy mogą przyznawać nagrody w dyscyplinach szczególnie ważnych dla danej społeczności lokalnej. Radni powinni zatem podejmując uchwałę wskazać jakie dyscypliny są szczególnie ważne dla mieszkańców tej gminy. Z racji tego, że takich zapisów zabrakło, wojewoda opierając się na wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Łodzi z bieżącego roku, uznał uchwałę za nieważną. Wojewoda wskazał jednak szereg innych uchybień w uchwale koronowskich radnych.

 

Koronowscy radni mogą decyzję wojewody zaskarżyć do sądu lub dopracować uchwałę i przyjąć ją raz jeszcze.

 

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

    Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

  • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

    Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu