Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczKolej Plus nie będzie realizowane w kujawsko-pomorskim

Kolej Plus nie będzie realizowane w kujawsko-pomorskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo poniedziałek, 06 wrzesień 2021 16:39
Dworzec w Koronowie Dworzec w Koronowie

Dzisiaj Koronowo unieważniło przetarg na opracowanie studium planistyczno-prognostycznego dla budowy linii kolejowej z Bydgoszczy do Koronowa, Sośna i Więcborka wraz z modernizacją linii kolejowej nr 281 od Więcborka przez Sępólno Krajeńskie do Chojnic. Powodem jest znaczące przewyższenie najtańszej oferty od budżetu zamawiającego. Bez tego studium, które powinno być opracowane do listopada, projekt nie znajdzie się na liście rankingowej zadań przeznaczonych do dofinansowania.

 

Inicjatywa koronowska była najbardziej zaawansowana w województwie kujawsko-pomorskim – planowano również m.in. sfinansować remont linii z Inowrocławia do Żnina oraz odbudowę linii ze Żnina do Szubina wraz z modernizacją linii Szubin – Bydgoszcz. W przypadku tamtych zadań nie ogłoszono nawet przetargu na studium planistyczno-prognostyczne.

 

Uzbierano około połowę

Najtańsza oferta dla opracowania dokumentacji w projekcie skomunikowania Koronowa z Bydgoszczą i Chojnicami opiewała na 799,5 tys. zł – pokrycie 1/3 tej kwoty zadeklarowało Województwo Kujawsko-Pomorskie, po blisko 60 tys. zł chciały dołożyć też Bydgoszcz i Chojnice. Na około 50 tys. gotowe było też Koronowo. Bardzo symbolicznie dołożyć się samorządy z powiatu sępoleńskiego, co sprawiło, że nie udało się nawet zbliżyć do najtańszej oferty.

 

Przed tygodniem na sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki odnosił się do sprawy jednak dość jednoznacznie, wskazując na to, że mniejsze samorządy nie chcą się dołożyć nawet symbolicznie, choć wcześniej były takie deklaracje – mowa tutaj np. o miastach Sępólno Krajeńskie i Kamień Krajeński, o powiecie sępoleńskim, powiecie bydgoskim, czy gminie Sośno. Marszałek dał do zrozumienia, że odbiera to jako wycofywanie się tych samorządów z projektów, co w jego opinii pokazuje, że może nie być woli realizacji tej inwestycji w przyszłości.

 

Szacuje się koszty tej inwestycji od 0,5 mld do nawet 1 mld złotych, czyli konieczne byłoby zabezpieczenie od 75 do 150 mln zł wkładu własnego. W kuluarach obawiano się, że przy całym rządowym programie Kolej Plus z budżetem 5 mld zł, inwestycja z naszego województwa może nie załapać się i tak na dofinansowanie.

 

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

    Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

  • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

    Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu