Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczCzterej oferenci chcą opracować studium dla budowy linii do Koronowa i Więcborka

Czterej oferenci chcą opracować studium dla budowy linii do Koronowa i Więcborka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo czwartek, 08 lipiec 2021 11:46

Dzisiaj nastąpiło otwarcie ofert na opracowanie studium planistyczno-prognostycznego dla inicjatywy budowy linii kolejowej Bydgoszcz – Koronowo – Sośno – Więcbork wraz z modernizacją linii nr 281 od Więcborka do Sępólna Krajeńskiego i Chojnic. Studium jest niezbędne, aby ta inicjatywa znalazła się na liście rankingowej programu Kolej Plus, stąd powinno powstać do jesieni.

Najtańszą ofertę złożyło Biuro Projektów Metroprojekt z Warszawy na blisko 800 tys. zł, najdroższą poznańskie Biuro Projektów Komunikacyjnych na przeszło 2,3 mln zł. Przetarg ogłosiła gmina Koronowo jako lider porozumienia samorządów z powiatu bydgoskiego i sępoleńskiego. Koronowo zamierza na to studium przeznaczyć 20 tys. zł.

 

O tym czy zostanie wybrany oferent w dużej mierze zadecyduje to, czy uda się pozyskać kwotę wystarczającą na zrealizowanie zamówienia, od innych jednostek samorządowych. Zważając jednak na wysokość najtańszej oferty, bez wsparcia finansowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego może być z tym ciężko.

 

W ramach programu Kolej Plus strona rządowa przekazuje 85% wartości prac związanych z budową i remontem linii kolejowych. Koszty studium nie są jednak wliczane w tę pulę, zatem samorządy najpierw muszą wyłożyć, nie mając pewności czy zadanie zostanie zakwalifikowane do etapu realizacyjnego.

 

Samorządy współpracujące z Koronowem do tej pory jako jedyne ogłosiły w województwie kujawsko-pomorskim taki przetarg. Wśród projektów zgłoszonych wstępnie do Kolej Plus są też m.in. dwa projekty żnińskie: Bydgoszcz - Szubin - Znin oraz Żnin - Barcin - Inowrocław. Póki co nie ogłoszono jeszcze przetargu, a czasu do jesieni coraz mniej.

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Prof. Gut: Jeżeli chodzi o szczepienia, to jesteśmy dokładnie między Paryżem a Moskwą

    Służba zdrowia wytrzyma tę falę zachorowań na COVID-19, a respiratorów wystarczy – powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że choruje teraz coraz więcej osób młodszych, którym grożą poważne powikłania pocovidowe.

  • Jakie będą skutki wojny rządu z Brukselą? Przede wszystkim gospodarcze

    Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności 3 paragrafów Traktatu o Unii Europejskiej z Konstytucją w Polsce spolaryzowało emocje publiczne – środowiska bardziej eurosceptyczne uznały to jako element walki o polską suwerenność, z kolei euroentuzjaści zorganizowali protesty na których wprost straszyli, że rząd doprowadzi do wyprowadzenia Polski z Unii. Patrząc na to z góry można odnieść wrażenie, że jest to element wewnętrznego sporu politycznego w Polsce, cała ta sytuacja prowadzi jednak też do zwarcia Polski z Unią Europejską, co może przynieść też szkody gospodarcze Polsce.

Wiadomości z regionu