Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczCzterej oferenci chcą opracować studium dla budowy linii do Koronowa i Więcborka

Czterej oferenci chcą opracować studium dla budowy linii do Koronowa i Więcborka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo czwartek, 08 lipiec 2021 11:46

Dzisiaj nastąpiło otwarcie ofert na opracowanie studium planistyczno-prognostycznego dla inicjatywy budowy linii kolejowej Bydgoszcz – Koronowo – Sośno – Więcbork wraz z modernizacją linii nr 281 od Więcborka do Sępólna Krajeńskiego i Chojnic. Studium jest niezbędne, aby ta inicjatywa znalazła się na liście rankingowej programu Kolej Plus, stąd powinno powstać do jesieni.

Najtańszą ofertę złożyło Biuro Projektów Metroprojekt z Warszawy na blisko 800 tys. zł, najdroższą poznańskie Biuro Projektów Komunikacyjnych na przeszło 2,3 mln zł. Przetarg ogłosiła gmina Koronowo jako lider porozumienia samorządów z powiatu bydgoskiego i sępoleńskiego. Koronowo zamierza na to studium przeznaczyć 20 tys. zł.

 

O tym czy zostanie wybrany oferent w dużej mierze zadecyduje to, czy uda się pozyskać kwotę wystarczającą na zrealizowanie zamówienia, od innych jednostek samorządowych. Zważając jednak na wysokość najtańszej oferty, bez wsparcia finansowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego może być z tym ciężko.

 

W ramach programu Kolej Plus strona rządowa przekazuje 85% wartości prac związanych z budową i remontem linii kolejowych. Koszty studium nie są jednak wliczane w tę pulę, zatem samorządy najpierw muszą wyłożyć, nie mając pewności czy zadanie zostanie zakwalifikowane do etapu realizacyjnego.

 

Samorządy współpracujące z Koronowem do tej pory jako jedyne ogłosiły w województwie kujawsko-pomorskim taki przetarg. Wśród projektów zgłoszonych wstępnie do Kolej Plus są też m.in. dwa projekty żnińskie: Bydgoszcz - Szubin - Znin oraz Żnin - Barcin - Inowrocław. Póki co nie ogłoszono jeszcze przetargu, a czasu do jesieni coraz mniej.

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

    Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

  • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

    Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu