Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczKoronowskie liceum będzie regionalną perełką

Koronowskie liceum będzie regionalną perełką

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Dobrcz i Koronowo piątek, 18 czerwiec 2021 10:08

Wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku na potrzeby szkoły katolickiej budynek jest obecnie siedzibą Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie. Jest to jedyne liceum zlokalizowane w Koronowie. Obecnie trwają w nim intensywne prace, aby na jesień uczniowie wrócili do odnowionej i bardziej komfortowej placówki.


Zabytkowy budynek to jedna z bardziej charakterystycznych budowli w Koronowie. Funkcjonalnie jednak odbiega od dzisiejszych norm, czego dobrze znanym przykładem dla mieszkańców Koronowa była konieczność schodzenia do toalety do piwnicy. Po skończonym remoncie do dyspozycji będą już łazienki na każdej kondygnacji. Przetarg na prace remontowe, ogłoszony przez Starostwo Powiatowego, wygrała bydgoska firma Kor-Pol Invest, doceniana za wysokiej jakości realizacje. W Koronowie Kor-Pol Invest dokonał w przeszłości termomodernizacji przedszkola.

 

- Chcieliśmy jak najbardziej odtworzyć powierzchnie, uzyskać połączenie starej cegły z nowoczesnym wykończeniem, dlatego też są widoczne kanały wentylacyjne – wyjaśnia Łukasz Turostowski, inżynier w Kor-Pol Invest. Prace remontowe zakładają termomodernizację obiektu, oczyszczenie elewacji, aby dostosować budynek do współczesnych realiów poszerzone zostały także korytarze oraz ogólna kubatura.

 

 

Ponadto wdrażany jest pakiet rozwiązań, mających na celu poprawę dostępności obiektu dla osób z niepełnosprawnościami - Budynek jest dostosowany do osób niepełnosprawnych, łazienki są na wszystkich kondygnacjach, jest również winda pozwalająca się w pionie w całym budynku, jednocześnie są platformy dla osób niepełnosprawnych w środku budynku oraz na zewnątrz – wyjaśnia Turostowski.

 

Szereg prac dotyczy również dachu, odnowione zostaną wkrótce wykusze dachowe od strony południowej, dla przywrócenia pierwotnego charakteru tego budynku z XIX wieku.

 

- Jeżeli chodzi o szkoły średnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego będzie to jedna z lepiej wykończonych szkół, która będzie się wyróżniać na tle każdej szkoły średniej nawet w Bydgoszczy – zapowiada Łukasz Turostowski.

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

    Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

  • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

    Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu