Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczSamorządy próbują ,,wysupłać” środki na realizację Kolej Plus

Samorządy próbują ,,wysupłać” środki na realizację Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo czwartek, 28 styczeń 2021 17:15

Po listopadzie dowiemy się jakie projekty zostaną dofinansowane z programu Kolej Plus w wysokości 85% przez Skarb Państwa. Do listopada zainteresowane przyznaniem dotacji samorządy muszą opracować na swój koszt studium inwestycyjne, które posłuży do sporządzenia listy rankingowej projektów. Istnieje zatem ryzyko, że samorządy wydadzą niemałe pieniądze na to opracowanie, a na dofinansowanie i tak się nie załapią. W naszym województwie sytuacja jest tym trudniejsza, że Samorząd Województwa stoi z boku, pozostawiając przygotowywanie projektów biedniejszym samorządom gminnym i powiatowym.

W sierpniu zrodziła się ciekawa koncepcja budowy linii kolejowej z Bydgoszczy (przez Dobrcz z wykorzystaniem istniejącej linii kolejowej nr 201) do Koronowa, a następnie przez Sośno do Więcborka, skąd zmodernizowaną linią nr 281 pociągi jeździłyby do Sępólna Krajeńskiego i Chojnic. Ta koncepcja w listopadzie 2020 roku przeszła pierwszy etap weryfikacji formalnej.

 

Teraz pozostaje opracować studium i liczyć, że na jesień znajdzie się ono wysoko na liście rankingowej. Jak się dowiadujemy – wstępnie oszacowano koszt takiego studium na nawet 2,5 mln zł, co jest dla gmin i powiatów dość sporym wydatkiem. We wtorek Rada Miejska w Koronowie skorygowała budżet na 2021 rok, zapisując jako wkład gminy 20 tys zł. Zapewne w jakiejś kwocie dołożą się powiaty: bydgoski i sępoleński oraz gminy, będące beneficjentami tej inwestycji. Do kwoty ponad 2 mln zł będzie jednak wciąż daleko. Kluczowe dla powodzenia koncepcji będzie zatem zaangażowanie Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które póki co, jak już wspomniano wcześniej – do inicjatyw w ramach programu Kolej Plus podchodzi biernie.

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

    W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

  • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

    Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu