Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczJutro samorząd w Dobrczu spróbuje wyjść z pata

Jutro samorząd w Dobrczu spróbuje wyjść z pata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo wtorek, 12 listopad 2019 06:50

Przed tygodniem pisaliśmy o tym, że na październikowej sesji Rada Gminy w Dobrczu wprowadziła chaos w swoich dokumentach finansowych, czym może ściągnąć na siebie uwagę Regionalnej Izby Obrachunkowej i Wojewody. Jutro Rada Gminy zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu, w trakcie którego być może uda się rozwiązać kryzys bez potrzeby ingerowania organów nadzoru nad funkcjonowaniem samorządów.

Na sesji w dniu 28 października Rada Gminy zaktualizowała wieloletnią perspektywę finansową, ale w kolejnym głosowaniu odrzuciła korektę budżetu na rok 2019. Dane dla bieżącego roku w wieloletniej perspektywie opierały się o te same założenia co przygotowana przez skarbnika korekta budżetowa, która została odrzucona. Co za tym idzie, wpf i obowiązujący budżet na 2019 rok są ze sobą rozbieżne, co jest niedopuszczalne w prowadzeniu finansów gminy.

 

Jutro w programie sesji znajdują się tylko dwie uchwały – korekta wpf i korekta budżetu. Jeżeli radni przyjmą oba dokumenty, to sytuacja patowa zostanie zażegnana. Jak wynikało z dyskusji na październikowej sesji, część radnych mogła nie być świadoma zapisów budżetu, być może ostatnie dwa tygodnie sprawiły, ze uzupełnili wiedzę i pozwoli to jutro przyjąć obie uchwały.

 

Kilka dni po sesji w Dobrczu, obradowała Rada Miejska w Koronowie, która przyjęła korektę budżetu na 2019 rok, ale już odrzuciła wpf, co wywołuje podobną sytuację w finansach gminnych jak w Dobrczu. Będziemy również śledzić dalsze losy budżetu w Koronowie, tam sytuacja może być jednak trudniejsza, bowiem wielu radnych dawało do zrozumienia, że świadomie głosuje przeciwko wpf, chcąc w ten sposób wymusić na burmistrzu ujęcie pewnych zadań inwestycyjnych.

 

Ciekawe dni dotyczące finansów samorządowych

Zgodnie z prawem do 15 listopada, czyli do piątku prezydenci, burmistrzowie i wójtowie muszą przedstawić projekty budżetów na 2020 rok. Obniżony od października podatek PIT sprawia, że spadną dochody samorządów z tego tytułu, co może skutkować ograniczeniem wydatków, a w przypadku mniejszych samorządów wywołać nawet pewne problemy ze skonstruowaniem efektywnego budżetu. Do końca tego tygodnia powinniśmy mieć kawę na ławie.

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Półtora tygodnia bez zgonu spowodowanego COVID-19. Szczepienia działają

    Ostatni zgon spowodowany COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim został potwierdzony w środę 15 lipca, czyli półtora tygodnia temu. Przez 24 dni lipca stierdzono 12 zgonów, gdy jeszcze nie tak dawno było to kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tygodniowo. Od początku pandemii w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono blisko 4,8 tys. zgonów.

    Etykiety: covid19
  • Tempo szczepień spadło o kilkadziesiąt procent (raport szczegółowy)

    W ostatnim tygodniu w województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzono niespełna 64 tys. szczepień, gdy analogicznie tydzień temu było to ponad 100 tys. Mamy zatem spadek o kilkadziesiąt procent, jak wynika ze wskaźników, w kolejnych tygodniach szczepienia w naszym regionie będą dalej zwalniały. Zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem szczegółowym.

Wiadomości z regionu