Sport na Kujawach https://www.portalkujawski.pl Sun, 19 May 2024 01:23:15 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Mamy obecnie jedne z najlepszych warunków żeglugowych w roku, ale prom nie pływa https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/26628-mamy-obecnie-jedne-z-najlepszych-warunkow-zeglugowych-w-roku-ale-prom-nie-plywa https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/26628-mamy-obecnie-jedne-z-najlepszych-warunkow-zeglugowych-w-roku-ale-prom-nie-plywa Mamy obecnie jedne z najlepszych warunków żeglugowych w roku, ale prom nie pływa

W ostatnim czasie Wisła w okolicach Bydgoszczy wynosiła blisko 300 centymetrów – jak porównamy to z okresem funkcjonowania promu w ubiegłym roku (maj – październik), gdy przez sporo dni prom nie pływał z powodu zbyt niskiego stanu Wisły – są to wręcz warunki idealne. W marcu warunki wydawały się jeszcze lepsze. Póki co w tym roku przeprawa promowa nie ruszyła, a opinia publiczna właściwie zapomniała o tym, że przed rokiem zainaugurowano prom w tym miejscu.

Problemy dla funkcjonowania przeprawy promowej zaczynały się, gdy poziom Wisły spadł poniżej 190 cm. Trzeba się liczyć jednak z tym, że w maju Wisła może oscylować w tych granicach oraz w kolejnych miesiącach. Z opinii naukowej bydgoskiego UKW wynika, że problemy dla przeprawy pojawić się mogą też po przekroczeniu 720 cm, tylko tak wysokiego stanu – przekraczającego stan zagrożenia powodziowego – nie widziano już dawno.

 

Być może wzorem ubiegłego roku przeprawa ruszy w maju, ale może być to już po najlepszych warunkach hydrologicznych w tym roku. Takie traktowanie sprawy ogranicza rolę promu do atrakcji turystycznej w sezonie wiosenno-wakacyjnym, nie zawsze dostępnej z powodu zbyt niskiego poziomu rzeki – tylko to wprost pokazuje, że prom w żaden sposób nie służy rozwiązaniu problemów komunikacyjnych tej części regionu, gdzie brakuje przeprawy przez Wisłę.

 

]]>
Bydgoszcz Thu, 25 Apr 2024 00:30:47 +0200
Nie był to w pełni bydgoski dzień w Stasburgu. Przez najbliższe lata nie znajdziemy się w sieci bazowej TEN-T https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/26642-nie-byl-to-w-pelni-bydgoski-dzien-w-stasburgu-przez-najblizsze-lata-nie-znajdziemy-sie-w-sieci-bazowej-ten-t https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/26642-nie-byl-to-w-pelni-bydgoski-dzien-w-stasburgu-przez-najblizsze-lata-nie-znajdziemy-sie-w-sieci-bazowej-ten-t Nie był to w pełni bydgoski dzień w Stasburgu. Przez najbliższe lata nie znajdziemy się w sieci bazowej TEN-T

W środę około godziny 12:31 w Strasburgu Parlament Europejski przyjął ostateczny kształt rewizji transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Cieszyć mogą się politycy związani z poprzednim polskim rządem, bowiem w nowych dokumentach zapisano powstanie CPK oraz szybkiej kolei według planów rządu Mateusza Morawieckiego. Mniej radości możemy mieć w Bydgoszczy, bowiem nie udało się podnieść rangi węzła bydgoskiego na węzeł sieci bazowej. Rewizja sieci TEN-T przynosi jednak pewne korzystne zmiany dla naszego regionu.


Sieć transeuropejska TEN-T została powołana w 2013 roku, wówczas jedynym węzłem w nim ujętym w województwie kujawsko-pomorskim była Bydgoszcz ujęta w sieci kompleksowej, czyli z planem realizacji do 2050 roku, gdy sieć bazowa ma powstać do 2030 roku, zatem na jej rozwój będą dedykowane największe fundusze w najbliższych latach. W sieci bazowej w naszym regionie znalazła się jedynie linia kolejowa ze Śląska przez Bydgoszcz do Tczewa i Trójmiasta, natomiast w sieci kompleksowej ujęto linie nr 201 z Bydgoszczy przez Kościerzynę do Gdyni oraz drogi ekspresowe S5 i S10.

 

 

Linia nr 201 zyskuje na znaczeniu, Bydgoszcz w mniejszym stopniu

- To są nowe szanse, wolności i swobody – tak mówiła przed środowym głosowaniem europosłanka Barbara Thaler, sprawozdawczyni komisji TRAN. Po czym przy 565 głosach za (w tym europosłowie Brejza i Złotowski) i 37 przeciw Parlament Europejski przyjął rewizję sieci TEN-T.


Podnosi ona rangę linii kolejowej nr 201, co pośrednio jest korzystne dla Bydgoszczy bowiem w Bydgoszczy łączyć będą się teraz dwie linie kolejowe sieci bazowej 131 i 201. Dodatkowo Bydgoszcz ma po aktualizacji dwa węzły drogowo-kolejowe: Bydgoszcz oraz Bydgoszcz-Południe (Emilianowo), oba jednak tylko w sieci kompleksowej.

 

Po rewizji TEN-T zapisano też przebieg szybkiej kolei, która omija Bydgoszcz i Toruń, choć nowy polski rząd niewyklucza znaczących zmian w tej koncepcji – to w dokumentach unijnych taki zapis pozostanie zapewne do 2030 roku.

 

Batalia o Bydgoszcz w sieci bazowej

Wstępną propozycję rewizji sieci TEN-T Komisja Europejska zaprezentowała pod koniec 2021 roku, która nie uwzględniała postulatów w sprawie ujęcia Bydgoszczy w sieci bazowej. W odpowiedzi na to na początku 2022 roku z inicjatywy Nowego Bursztynowego Szlaku skierowano do Parlamentu Europejskiego petycję, którą poparli: Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz, Miasto Bydgoszcz, Gmina Nowa Wieś Wielka, Solec Kujawski, Powiat Bydgoski, Port Gdynia oraz organizacje pracodawców.

 

W kwietniu za pozytywną rekomendacją europosłanki Barbary Thaler, która dzisiaj rekomendowała przyjęcie ostatecznego kształtu rewizji – Parlament Europejski w swoim stanowisku ujął węzeł Bydgoszcz w sieci bazowej. Udało się zatem sprawę posunąć mocno do przodu. W ostatnim etapie tzw. trilogu, czyli negocjacji pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i rządami narodowymi wrócono w kwestii węzłów do pierwotnej propozycji KE z grudnia 2021 roku, czyli Bydgoszcz ostatecznie wróciła do sieci kompleksowej.

 

Kolejna rewizja w okolicach 2030 roku

W rozporządzeniu o TEN-T zapisano, że w sieci bazowej powinny znajdować się te węzły, które do 2030 roku osiągną 800 tys. przeładunków. Petycja autorstwa Nowego Bursztynowego Szlaku opierała się o analizy dla terminalu Bydgoszcz-Emilianowo, który w 2030 roku ma przekroczyć 1,1 mln ton, a rok później zbliżyć się do 1,5 mln.

 

Dzisiaj zatem ma już mniejsze znaczenie myślenie o rewizji sieci TEN-T w 2030 roku, ale istotniejsze jest zbudowanie potencjału, aby w praktyce za te 6 lat już spełniać wymogi. Może być to nieco trudniejsze bez dostępu do funduszy europejskich adresowanych dla sieci bazowej, ale też nie oznacza to, że Bydgoszcz jest całkowicie poza siecią bazową, bo terminal Bydgoszcz-Emilianowo powstać ma w przebiegu linii nr 201, która tym głosowaniem w sieci bazowej się znalazła.

 

Do sprawy jeszcze wrócimy – dzisiaj przedstawiamy ogólnikowo fakt w postaci decyzji podjętej w Strasburgu.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 24 Apr 2024 20:38:02 +0200
Europoseł Brejza liderem listy do Parlamentu Europejskiego https://www.portalkujawski.pl/region/item/26641-europosel-brejza-liderem-listy-do-parlamentu-europejskiego https://www.portalkujawski.pl/region/item/26641-europosel-brejza-liderem-listy-do-parlamentu-europejskiego Europoseł Brejza liderem listy do Parlamentu Europejskiego

Obradująca w środę Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Listę w kujawsko-pomorskim otworzy jak można było się spodziewać europoseł Krzysztof Brejza. Tutaj nie było niespodzianki, choć jeszcze kilka tygodni temu jego kandydatura nie była taka pewna.

Europoseł Krzysztof Brejza został posłem do Parlamentu Europejskiego w styczniu, gdy z mandatu zrezygnował Radosław Sikorski obejmując stanowisko ministra spraw zagranicznych. Brejza zatem ma tylko kilkotygodniowy staż w Parlamencie Europejskim. W październikowych wyborach do Sejmu RP Brejza zrobił w okręgu bydgoskim fenomenalny wynik uzyskując prawie 90 tys. głosów, choć startował dopiero z 3 miejsca. Był to najlepszy wynik w całym okręgu, co pokazało jego popularność, co z kolei mogło być czynnikiem decydującym o tym, że warto powierzyć mu otwieranie kujawsko-pomorskiej listy KO.

 

Pełne listy kandydatów musimy poznać do 2 maja – wtedy minie termin rejestracji. W przypadku PiS spekuluje się o kilku nazwiskach, w grę wchodzi urzędujący europoseł Kosma Złotowski, ale mówi się też np. o Marlenie Maląg, z kolei środowisko Zbigniewa Ziobry zabiega o kandydaturę krytykującego często Bydgoszcz toruńskiego polityka Mariusza Kałużnego.

 

Ordynacja w Polsce do Parlamentu Europejskiego jest dość skomplikowana, dlatego przedstawiciele pozostałych komitetów jak Trzecia Droga, Konfederacja, czy Lewica nie mają zbytnio szans na zdobycie mandatów – bowiem te trafiają do największych pod liczbą ludności okręgów, dlatego w grze są tak naprawdę w kujawsko-pomorskim tylko kandydaci KO i PiS, bowiem sondaże dają im powyżej kilkunastu mandatów w skali kraju. Nie jest jednak powiedziane, że będzie dwóch europosłów bo w latach 2004-2009 mieliśmy tylko jako kujawsko-pomorskie jednego przedstawiciela. Dużo zależeć będzie od frekwencji w wymiarze lokalnym.

 

]]>
Regionalne Wed, 24 Apr 2024 16:33:38 +0200
Związkowcy z Solino chcą budowy nowej kopali soli. W ich opinii jest zagrożenie dla ekosystemu gospodarczego w regionie https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26639-zwiazkowcy-z-solino-chca-budowy-nowej-kopali-soli-w-ich-opinii-jest-zagrozenie-dla-ekosystemu-gospodarczego-w-regionie https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26639-zwiazkowcy-z-solino-chca-budowy-nowej-kopali-soli-w-ich-opinii-jest-zagrozenie-dla-ekosystemu-gospodarczego-w-regionie Związkowcy z Solino chcą budowy nowej kopali soli. W ich opinii jest zagrożenie dla ekosystemu gospodarczego w regionie

Inowrocławskie Kopalnie Soli i zakłady grupy Ciech to swego rodzaju naczynia połączone, choć te podmioty są całkowicie od siebie niezależne. Zakłady sodowe Ciechu potrzebują jednak solanki, a te wydobywa Solino. Związkowcy z Solidarności przy Solino alarmują, że złoża powoli się kończą, dlatego wnioskują do ministra aktywów państwowych o uruchomienie nowej kopalni – w ich opinii najlepszą lokalizacją będzie Damasławek, gdzie powstają magazyny gazowe.

W IKS Solino wydobycie soli nie odgrywa jednak pierwszoplanowej roli, w nieużytkowanych kopalniach pod Inowrocławiem, gdzie zakończono już wydobycie utworzono podziemne magazyny ropy naftowej. Mają one zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski na wypadek jakiegoś kryzysu. Kilka lat temu IKS Solino przejął PKN Orlen.

 

Tamtą decyzję krytykuje do dzisiaj Solidarność przy Solino – Wprost irracjonalna była sprzedaż pakietu kontrolnego, który był w posiadaniu Skarbu Państwa Spółce PKN Orlen – informuje przewodniczący Solidarności przy IKS Solino Jerzy Gawęda. Solidarność uważa, że Orlen tworząc spółkę córkę Upstream stworzył bezpośredniego konkurenta dla Solino, bowiem spółka ta miała pełnić te same zadania przy magazynowaniu ropy. Przy czym według Solidarności spółka Orlen Upstream działa głównie na papierze. Drugi zarzut dotyczy prywatyzacji Ciechu, czyli głównego odbiorcy solanki z Solino, choć w ocenie związkowców jest to infrastruktura krytyczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Są to zarzuty głównie do rządów sprzed 2015 roku.

 

NSZZ Solidarność przy IKS Solino krytykuje też nienawiązanie współpracy z Gaz Systemem, państwowym podmiotem, w celu wspólnego przygotowania podziemnych magazynów na złożach w Damasławku. Te kwestie decydowały się już za poprzedniego rządu.

 

]]>
Inowrocław Wed, 24 Apr 2024 16:08:56 +0200
Ekolodzy przegrywają w sądzie w sprawie terminalu Bydgoszcz-Emilianowo https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/26637-ekolodzy-przegrywaja-w-sadzie-w-sprawie-terminalu-bydgoszcz-emilianowo https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/26637-ekolodzy-przegrywaja-w-sadzie-w-sprawie-terminalu-bydgoszcz-emilianowo Ekolodzy przegrywają w sądzie w sprawie terminalu Bydgoszcz-Emilianowo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy odrzucił skargę Bydgoskiego Forum Ekologicznego, które domagało się unieważnienia decyzji środowiskowej dla budowy terminalu Bydgoszcz-Emilianowo. Oznacza to, że pozostaje w obiegu prawnym decyzja środowiskowa z rygorem wykonalności i inwestycja może być kontynuowana.

Decyzję środowiskową wydał w lipcu 2023 roku wójt gminy Nowa Wieś Wielka porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Bydgoskie Forum Ekologiczne zaskarżyło tę decyzję podważając legitymację wójta do wydania decyzji środowiskowej, a także umocowanie spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo do realizacji tej inwestycji. Samorządowe Kolegium Odwoławcze badając skargę Bydgoskiego Forum Ekologicznego nie widziało podstaw do jej uwzględnienia.

 

Ekolodzy nie odpuścili i jesienią zaskarżyły sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skazując na podobne argumenty co w pierwszej skardze. Dzisiaj WSA również odrzucił tę skargę. Stronom przysługuje prawo do złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, wydaje się bardzo prawdopodobne, że taka skarga trafi ze strony ekologów. W NSA na rozpatrzenie skarg kasacyjnych czeka się obecnie w praktyce ponad 1,5 roku.

 

Utrzymanie się w obiegu prawnym prawomocnej decyzji środowiskowej pozwala dalej kontynuować proces inwestycyjny. Jest to ważne, bowiem w najbliższych miesiącach będzie się ważyć rozdysponowanie środków europejskich, które mogłyby wesprzeć budowę terminalu Bydgoszcz-Emilianowo.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 24 Apr 2024 12:41:32 +0200
Rada Miasta VIII kadencji zebrała się po raz ostatni https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/26635-rada-miasta-viii-kadencji-zebrala-sie-po-raz-ostatni https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/26635-rada-miasta-viii-kadencji-zebrala-sie-po-raz-ostatni Rada Miasta VIII kadencji zebrała się po raz ostatni

Pierwotnie nie była to planowana sesja Rady Miasta, ale nagromadziły się sprawy w których trzeba podjąć uchwały. Radni podjęli dzisiaj ważną uchwałę w sprawie przekazania Szpitala Miejskiego Politechnice Bydgoskiej. Rada obradowała w składzie wybranym w 2018 roku – radni wybrani na VIII kadencję swój mandat pełnić będą do przyszłego wtorku, dopiero w maju ślubowanie będą składać radni, których wybraliśmy 7 kwietnia.

Sesję rozpoczęto od podjęcia ostatecznej uchwały w sprawie przekazania Szpitala Miejskiego na rzecz Politechniki Bydgoskiej. Kilka miesięcy temu podjęto w tej sprawie wstępną uchwałę. Politechnika przejmuje szpital z uwagi na plan uruchomienia już na jesień wydziału lekarskiego.

 

- Dziękuję państwu za te 5 lat zrozumienia i wsłuchiwania się w potrzeby naszej uczelni – dziękował radnym rektor prof. Marek Adamski - Nasze decyzje by się nie sfinalizowały gdyby nie państwa zrozumienie. (…) Dzięki państwa inwestycjom uczelnia uzyskała grunty na inwestycje, które zostały zrealizowane. Mówię tutaj o Akademickim Centrum Sportu.

 

Dzisiaj radni zajmą się jeszcze m.in. nazwaniem kładki pieszej w przebiegu Mostu Uniwersyteckiego imieniem NATO dla upamiętnienia 25-lecia obecności Polski w tym sojuszu oraz funkcjonowania od 20 lat w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.

Zmieni się połowa Rady Miasta


Radni nowej kadencji ślubowanie złożą 7 maja na inauguracyjnej sesji IX kadencji, która potrwa do 2029 roku. Dzisiaj radni obradują w składzie 31 osobowym, w nowej kadencji ten organ będzie już mniejszy – z powodu zmniejszenia populacji Bydgoszczy będziemy mieli 28 radnych.

 

Dzisiejsza sesja to najprawdopodobniej ostatnia (zakładając, że do przyszłego wtorku nie odbędzie się nadzwyczajna sesja) dla radnych: Wojciecha Bartoszka (PiS), Wojciecha Bulandy (Trzecia Droga), Krystiana Frelichowskiego (PiS), Jana Gaula (PiS), Pauliny Jankowskiej (KO), Roberta Langowskiego (KO), Marcina Lewandowskiego (PiS), Bernadetty Michałek (KO), Jerzego Mickusia (PiS), Ireneusza Nitkiewicza (KO), Justyny Polasik (KO), Katarzyny Tomaszewskiej (KO), Szymona Wiłnickiego (KO) i Katarzyny Zwierchowskiej (KO).

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 24 Apr 2024 10:24:36 +0200
Bydgoszcz w Księstwie Warszawskim – czyli kilka lat wyłączone z zaborów https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/26630-bydgoszcz-w-ksiestwie-warszawskim-czyli-kilka-lat-wylaczone-z-zaborow https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/26630-bydgoszcz-w-ksiestwie-warszawskim-czyli-kilka-lat-wylaczone-z-zaborow Bydgoszcz w Księstwie Warszawskim – czyli kilka lat wyłączone z zaborów

W 1807 roku do życia powołano Księstwo Warszawskie w skład którego weszła Bydgoszcz, stając się nawet stolicą departamentu obejmującego Toruń, tereny na zachód od Piły oraz część dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego. Rozpoczął się okres który można wyłączyć spod zaboru pruskiego, co do zasady Księstwo było niepodległe, ale jego politykę kreowali Francuzi. W dziejach Bydgoszczy był to ciekawy okres.

Cesarzem Francuzów był wówczas Napoleon Bonaparte, który gościł w tym okresie w Bydgoszczy. Nad Brdą bywali też najważniejsi polscy politycy – tak to możemy nazwać z tamtego okresu – gościł zasłużony w walce o niepodległość książę Józef Poniatowski, czy Ursyn Niemcewiz.

 

W sobotę (27 kwietnia) historyk Krystian Strauss zaprasza wraz z Kujawsko-Pomorskim Centum Kultury na spacer po Bydgoszczy poświęcony czasom Księstwa Warszawskiego. Trasa wydarzenia liczy około 2,5 km. Będzie to okazja do bliższego poznania tematyki i spędzenia w ciekawy sposób soboty. Obowiązują jednak wcześniejsze zapisy na stronie: https://www.eskapada-z-przewodnikiem.pl/eventy/65e9883fc3ef6657296e85cf

 

Wydarzenie jest bezpłatne.

 

Księstwo formalnie istniało (później pod zmienioną nazwą) do 1815 roku, ale w 1812 rozpoczęła się jego okupacja przez Rosję.

]]>
Bydgoszcz Wed, 24 Apr 2024 06:59:20 +0200