Jesteś tutaj: HomeSportRadni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Sport czwartek, 30 czerwiec 2022 10:24

Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Podczas uroczystości na początku środowych obrad prezydent Rafał Bruski i przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska przekazali Zygfrydowi Żurawskiemu jego karykaturę, przedstawiającą uśmiechniętą jego twarz oraz pęk medali w ręku.

 

- Ja chciałbym powiedzieć o tej drugiej twarzy pana prezesa, osoby która nie tylko myśli o wyniku sportowym, ale dobrym wychowaniu swoich zawodników, o zadbaniu o ich edukację, o pomoc w życiu i taki ludzi jak pan prezes Zygfryd Żurawski rzadko się spotyka – powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

- Jestem wzruszony, że Rada Miasta i pan prezydent zaprosił mnie na dzisiejszą sesję. Tak się zastanawiałem jak powiedzieć kilka słów – tyle zdarzeń było przez te 31 lat, że nie sposób, bo 29 lat prymat w wioślarstwie polskim – drużynowe mistrzostwo Polski, sześć medali olimpijskich – dziękował za wyróżnienie Zygfryd Żurawski.

 

W swoim wystąpieniu wieloletni prezes RTW Lotto Bydgostii mówił też o wyjątkowej inicjatywie jaką udało mu się zrealizować, mianowicie grupa pasjonatów wiele lat temu chciała zorganizować w Bydgoszczy wyścigi osad wzorowane na rywalizacji brytyjskich uniwersytetów Cambridge i Oxford. Dzisiaj ta inicjatywa jest znana jako Wielka Wioślarska o Puchar Brdy, w której także reprezentacje tych brytyjskich uczelni rywalizowały. Żurawski przyznał, że wyjątkowości tym zawodom dodaje fakt, że odbywają się one pod patronatem Rady Miasta Bydgoszczy.

 

Nowym prezesem RTW Lotto Bydgostii został medalista Igrzysk Olimpijskich Robert Sycz.

 

W poniedziałek Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę o uhonorowaniu prezesa Zygryda Żurawskiego Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa oraz klub RTW Lotto Bydgostię Stellą Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP