Wiadomości z regionu https://portalkujawski.pl Tue, 21 May 2024 00:43:45 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Zapraszamy dzisiaj na koncert muzyki klasycznej https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18926-zapraszamy-dzisiaj-na-koncert-muzyki-klasycznej https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18926-zapraszamy-dzisiaj-na-koncert-muzyki-klasycznej Zapraszamy dzisiaj na koncert muzyki klasycznej

Wzrosty zachorowań na COVID-19 oraz wprowadzane nowe obostrzenia sprawiają, że ponownie duża część życia kulturalnego przeniesie się czasowo do internatu. Dzisiaj o godzinie 18:00 Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego organizuje koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki oraz w 7 rocznice śmierci działaczki samorządowej Felicji Gwincińskiej – nazywanej przez wielu Matka Miasta. Zapraszamy na to wydarzenie kulturalne.

Koncert będzie można bezpłatnie odsłuchać pod linkiem - http://konkurspaderewskiego.pl/pl/streaming-robert-laguniak-marcin-sikorski/

 

Wystąpią: Robert Laguniak – skrzypce i Marcin Sikorski – fortepian.

 

W programie:

César Franck - Sonata Skrzypcowa A-dur

Sergei Prokofiev Sonata Skrzypcowa nr 1 f-moll op. 80

Karol Szymanowski Mity: Źródło Aretuzy op. 30

Henryk Wieniawski - Polonez D-dur op. 4

 

Koncert dofinansowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

]]>
Bydgoszcz Sun, 11 Oct 2020 00:28:09 +0200
Prof. Simon: Polska za chwilę może być czerwoną strefą https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18930-prof-simon-polska-za-chwile-moze-byc-czerwona-strefa https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18930-prof-simon-polska-za-chwile-moze-byc-czerwona-strefa Prof. Simon: Polska za chwilę może być czerwoną strefą

Nic dobrego nas nie czeka w najbliższym czasie, jeśli ludzie się nie zmobilizują i nie przerwą transmisji wirusa – mówił w piątek o obecnej sytuacji epidemiologicznej prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

 

Prof. Simon, który jest też dolnośląskim wojewódzkim konsultantem w dziedzinie chorób zakaźnych, podkreślił w piątek w rozmowie z dziennikarzami, że jeżeli przyrost zakażeń będzie następował w takim tempie jak obecnie, to cała Polska wkrótce będzie czerwoną strefą.

 

"W tym tempie i przy lekceważeniu wszystkich obostrzeń zmierzamy do czerwone strefy w całym kraju. Jest jesień i zaczynają się kumulować choroby. Jest źle. Jeśli tego nie przerwiemy, będzie katastrofa" – mówił profesor.

 

Zwrócił uwagę, że do ludzi nie przebiło się, że jest epidemia. "Nic dobrego nas nie czeka w najbliższym czasie, jeśli ludzie się nie zmobilizują i nie przerwą transmisji wirusa" – powiedział ordynator.

 

Lekarz podkreśliła, że w jego szpitalu brakuje już łóżek dla chorych na COVID-19. Według niego brak miejsc dla zakażonych koronawirusem, to nie tylko kwestia łóżka, ale całej infrastruktury potrzebnej do opieki nad chorym, łącznie z personelem, którego – jak podkreślał prof. Simon – brakuje. "Nasz personel pracuje po 14 godzin. Ludzie są zmęczeni" – mówił.

 

Prof. Simon powiedział też, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu skończył się lek przeciwwirusowy remdesivir. "Jeszcze dwóm osobom podajemy resztki tego leku, ale od poniedziałku podobno mamy mieć nową dostawę tego leku" – powiedział.

 

Prof. Simon ocenił, że w obecnej sytuacji w każdym większym szpitalu powinien być oddział zakaźny. "Straciliśmy trzy miesiące, państwo mogło się do tego przygotować" – mówił.

 

Lekarz apelował o noszenie masek, zachowanie dystansu i o mycie rąk. "To dzięki ludziom, którzy nie noszą masek i do tego nas obrażają, mamy taką sytuację. W tej chwili na oddziale mamy dwie osoby, które bardzo aktywnie obrażał nas, mówiły, że covidu nie ma, że to spisek – jedna jest na granicy śmierci, a druga może nie umrze – to młodzi ludzie, akurat mieli predyspozycje genetyczne do złego przebiegu choroby" – mówił prof. Simon.

 

Podkreślił, że "epidemia była, jest i będzie do momentu wprowadzenia szczepionki".(PAP)

 

Autor: Piotr Doczekalski

 

pdo/ joz/

 

]]>
Magazyn Sun, 11 Oct 2020 00:16:00 +0200
610 lat temu pod Koronowem Krzyżacy dostali łupnia https://portalkujawski.pl/wiadomosci-dobrcz-koronowo/item/18934-610-lat-temu-pod-koronowem-krzyzacy-dostali-lupnia https://portalkujawski.pl/wiadomosci-dobrcz-koronowo/item/18934-610-lat-temu-pod-koronowem-krzyzacy-dostali-lupnia 610 lat temu pod Koronowem Krzyżacy dostali łupnia

10 października 1410 roku rozegrała się bitwa pod Koronowem – dokładnie we wsi Wilcze. Bitwa ta miała miejsce kilka tygodni po osławionym Grunwaldzkie, ale to starcie pod Koronowem przesądziło ostatecznie o losach wojny - jeżeli się weźmie pod uwagę niebezpieczeństwo, zapał i wytrwałość w walce, zwycięstwo walczących tutaj należy stawiać wyżej od grunwaldzkiego. […] wielkość i rozgłos tego zwycięstwa można najlepiej ocenić po tym, że po wspomnianej bitwie Krzyżacy i ich dowódcy przez wiele lat nie odważyli się nigdy podjąć słusznej walki z Polakami lub wszcząć wojny, poprzestając jedynie na drobnych utarczkach – pisał w kronikach Jan Długosz.

W tym roku inscenizacja bitwy pod Koronowem nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19, ale o tym wydarzeniu pamiętamy, stworzyliśmy okolicznościowy klip, który dedykujemy zmarłemu w ubiegłym roku malarzowi Romanowi Puchowskiemu – autorowi dwóch obrazów poświęconych bitwie pod Koronowem, który starał się promować to wydarzenie historyczne.

 

{youtube}xXGT4NgQ47U{/youtube}

 

Bieżący rok jest szczególny także z tego powodu, że w styczniu w Koronowie świętowano 100 rocznicę powrotu miasta do Polski. Tak jak w 1410 roku koronowianie dali odpór żywiołowi germańskiemu, tak też XIX i XX wieku dbali o to, aby duch polski na tych ziemiach nigdy nie zginał, sprzeciwiając się germanizacyjnym żywiołom. Styczeń 1920 roku był natomiast upragnionym powrotem do Polski.

 

]]>
Dobrcz i Koronowo Sat, 10 Oct 2020 16:13:33 +0200
Za dwa tygodnie wielka debata w Senacie o stanie polskiej psychiatrii https://portalkujawski.pl/region/item/18933-za-dwa-tygodnie-wielka-debata-w-senacie-o-stanie-polskiej-psychiatrii https://portalkujawski.pl/region/item/18933-za-dwa-tygodnie-wielka-debata-w-senacie-o-stanie-polskiej-psychiatrii Za dwa tygodnie wielka debata w Senacie o stanie polskiej psychiatrii

21 października Senat RP będzie gospodarzem debaty pt. ,,Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową”. Debata miała się odbyć już wiosną, ale z uwagi na epidemię COVID-19 została przesunięta. Debata odbędzie się z inicjatywy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspominamy o tym dzisiaj – bowiem 10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

- Problemy psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej nie zniknęły wraz z pandemią koronawirusa, wprost przeciwnie, skala zaniedbań pogłębia się. Jest zatem pilna potrzeba, żeby tę konferencję zorganizować - mówi Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. Podkreśla, że na rzecz psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej konieczne są niezwłoczne działania. „Chcemy spytać praktyków, czego im najbardziej potrzeba tak, by młodzi ludzie, którzy mają trudności w radzeniu sobie z rzeczywistością mogli otrzymać szybką i skuteczną pomoc, chcemy wiedzieć, czy Senat może być w tym zakresie pomocny na przykład poprzez przedstawienie odpowiednich inicjatyw ustawodawczych” – mówi Marszałek Senatu RP

.

W połowie września raport wskazujący na niezbyt optymistyczny obraz polskiej psychiatrii przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli. - System lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży wymaga zmian, bowiem nie zapewnia kompleksowej oraz powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej w tej dziedzinie. Problemem jest nierównomierne, w skali kraju, rozmieszczenie kadry lekarskiej, szpitalnych oddziałów psychiatrycznych i poradni dla małoletnich – czytamy w komunikacie NIK

 

Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli.

 

Więcej przeczytać o tym raporcie można - Na 10 tys. osób małoletnich przypada pół psychiatry. NIK negatywnie o organizacji systemu psychiatrii

 

- Dramatyczny stan polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej już nas zmusił do działania - mamy za sobą pierwsze duże zakupy sprzętu medycznego, co stanowi bardzo dobry impuls do debaty, która z powodu pandemii nie mogła odbyć się w marcu. Pierwszy krok zrobiony, mam nadzieję, że wraz z Marszałkiem Senatu i uczestnikami debaty będziemy mogli zaproponować kolejne rozwiązania, które poprawią tę bardzo trudną sytuację – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

 

]]>
Regionalne Sat, 10 Oct 2020 15:53:01 +0200
W ostatnim tygodniu więcej zachorowań niż przez cały wrzesień (raport) https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18929-w-ostatnim-tygodniu-wiecej-zachorowan-niz-przez-caly-wrzesien-raport https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18929-w-ostatnim-tygodniu-wiecej-zachorowan-niz-przez-caly-wrzesien-raport W ostatnim tygodniu więcej zachorowań niż przez cały wrzesień (raport)

Od dzisiaj obowiązuje w całym kraju obowiązek zakładanie masek w przestrzeni publicznej, co jest odpowiedzią na pogarszającą się sytuację epidemiczną, czyli lawinowy wzrost zachorowań. Słowo lawinowy wydaje się bardzo uzasadnione, bowiem gdy przed tygodniem podsumowaliśmy wrzesień wskazaliśmy, że odnotowane 1352 zachorowań, to więcej niż razem wzięty okres od marca do końca sierpnia. Ostatnie 7 dni przyniosło jednak większą liczbę zachorowań.

 

Od ubiegłej soboty do piątku mamy stwierdzone 1310 nowych zachorowań, gdyby doliczyć dzisiejsze 554 przypadki to zbliżamy się w zaledwie osiem dni do blisko dwóch tysięcy przypadków. W tym okresie stwierdzono też 17 zgonów – z dzisiejszymi będzie to 21, co pokazuje z tygodnia na tydzień wzrost dynamiki zgonów.

 

 

W sytuacji, gdy lawinowo wzrasta dynamika nowych zachorowań, wykres aktualnych przypadków szybuje w górę, ciężko powiedzieć dzisiaj kiedy w naszym województwie możemy spodziewać się spłaszczenia.

 

 

W skali kraju w okresie od końcówki sierpnia do połowy września mieliśmy tendencję spadkową, ale jak pokazuje wykres z uwagi na rosnącą dynamikę również znacząco przybywa chorych.

 

 

Analizy matematyczne nie przewidziały

O tym, że we wrześniu i w październiku należy się spodziewać dużego wzrostu dynamiki zachorowań pisaliśmy już w sierpniu, bowiem to wynikało z modeli matematycznych. Taki wzrost przewidzieli analitycy z ExMetrix, tylko sytuacja zweryfikowała je jako niedoszacowane – model wskazywał na 5-6 tys. łącznych zachorowań w naszym województwie do grudnia – gdy dzisiaj przekroczyliśmy już 5 tys., a nie mamy nawet połowy października.

 

Model ExMetrix zakłądał wzrosty zachorowań, ale nie przewidywał, że dzienna ich liczba przekroczy 100, a my mamy właściwie stałą tendencję przekraczania 200, dzisiaj była kumulacja z ponad 500 przypadkami.

 

Model wskazuje jednak, że w połowie października dynamika powinna lekko spowolnić, dodatkowy wpływ na to może mieć wprowadzony od dzisiaj nakaz noszenia maseczek i objęcia całej Polski żółtą strefą.

 

]]>
Magazyn Sat, 10 Oct 2020 12:10:28 +0200
Ponad 100 zakażeń w janikowskim zakładzie meblowym https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/18928-ponad-100-zakazen-w-janikowskim-zakladzie-meblowym https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/18928-ponad-100-zakazen-w-janikowskim-zakladzie-meblowym Ponad 100 zakażeń w janikowskim zakładzie meblowym

W sobotę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono kolejny rekord dzienny jeżeli chodzi o zachorowania na COVID-19 – 554 przypadki. Największym stwierdzonym ogniskiem są zakłady meblowe w Janikowie – 104 zakażenia.

 

Sanepid prowadzi postępowanie epidemiologiczne. Z tego też powodu na dzisiaj mamy stwierdzonych wśród mieszkańców powiatu inowrocławskiego 94 zachorowania.

 

Dzisiaj stwierdzono też kolejne 4 zgony w naszym województwie.

 

 

 

]]>
Inowrocław Sat, 10 Oct 2020 11:52:29 +0200
Dziura w budżecie państwa przekroczy 103 mld zł https://portalkujawski.pl/region/item/18919-dziura-w-budzecie-panstwa-przekroczy-103-mld https://portalkujawski.pl/region/item/18919-dziura-w-budzecie-panstwa-przekroczy-103-mld Dziura w budżecie państwa przekroczy 103 mld zł

Pierwotnie planowano pierwszy raz od bardzo dawna zrównoważony budżet państwa na 2020 rok, ale już w marcu raczej trzeba było się liczyć z tym, że w sytuacji światowej pandemii COVID-19 będzie to niewykonalne.

W tym tygodniu Sejm znowelizował dokument budżetu państwa na 2020 roku, zgadzając się na 109,3 mld zł deficytu. Ministerstwo Finansów za główny powód wzrostu deficytu wskazuje wydatki na ratowanie gospodarki w ramach tarcz antykryzysowych dla przedsiębiorców, co pozwolić miało ograniczyć wzrost bezrobocia. Wczoraj Narodowy Bank Polski przedstawił prognozę, iż w roku bieżącym recesja przełoży się na spadek polskiego PKB na poziomie 3,1%. Prognozy na rok 2021 zakładają już natomiast wzrost PKB o prawie 4%.

 

Wstępnie planuje się deficyt w 2021 roku na poziomie 82,3 mld zł.

 

Dla porównania rok 2019 Polska zamknęła deficytem na poziomie 13,7 mld zł. Warto to porównać z prognozami za rok 2020 i 2021, aby uzmysłowić sobie ile kosztuje nas pandemia COVID-19.

 

]]>
Regionalne Sat, 10 Oct 2020 10:20:52 +0200