Jesteś tutaj: HomeRegion Rada Miasta chce utworzenia stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz

Rada Miasta chce utworzenia stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 25 maj 2016 12:22

Jednogłośnie Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę wyrażającą zgodę na udział Bydgoszczy w Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz, czyli inicjatywie powstałej na spotkaniu prezydenta Bydgoszczy z włodarzami gmin i powiatów tworzących obszar funkcjonalny Bydgoszczy. Przyjęcei uchwały poprzedziła dyskusja, która nie była łatwa.

- W związku z decyzją rządu musimy znaleźć alternatywne działanie – tłumaczył radnym pełnomocnik prezydenta ds. metropolii Łukasz Krupa. Odniósł się on tutaj do zapowiedzi odejścia od ustawy o związkach metropolitalnych - Bylibyśmy silniejszą grupą lobbującą jako sformalizowany związek gmin – kontynuował Krupa.

 

Do stowarzyszenia Bydgoszcz zaprosiła wszystkie gminy, które wyraziły chęć udziału w związku metropolitalnym Metropolia Bydgoszcz. Podobne uchwały będą musieli przyjąć również przedstawiciele innych samorządów.

 

- Każdy z nas pracując zawodowo i społecznie robi wszystko, aby dążyć do wielkiej Metropolii Bydgoskiej – zaznaczył radny Stefan Pastuszewski, z klubu Prawa i Sprawiedliwości - Brak statutu jako zarysu czyni tę debatę niepełną. Jesteśmy za tym, aby działanie było konkretne, a nie pozorowane.

 

Radnym pokazano jedynie statut Metropolii Poznań, w oparciu o który ma powstać statut Metropolii Bydgoszcz. Trudno mówić jednak o konkretach, gdyż takowe muszą być ustalone przede wszystkim z pozostałymi partnerami samorządowymi. Dlatego też PiS wstępnie zapowiedział wstrzymanie się od głosu.

 

Po dość burzliwe, ale merytorycznej dyskusji, doszło do spotkania radnych PiS z prezydentem Rafalem Bruskim, po którym radny Pastuszewski poinformował o osiągnięciu porozumienia - Pan prezydent raz na kwartał będzie informował radnych o funkcjonowaniu stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

 

W głosowaniu wszyscy radni wyrazili zgodę na utworzenie Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego o nazwie Metropolia Bydgoszcz.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31