Jesteś tutaj: HomeRegionMetropolie oddolnie, ale po pieniądze z Toruniem

Metropolie oddolnie, ale po pieniądze z Toruniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 09 styczeń 2013 14:17

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało długo oczekiwaną ,,Białą Księgę Obszarów Metropolitarnych”. Dokument wskazuje dalsze działania tego resortu w kwestii polityki miejskiej, który duży nacisk chce położyć na stworzenie narzędzi do stowarzyszania się jednostek samorządu terytorialnego.

Na samym wstępie należy jednak zwrócić uwagę, że ,,Biała Księga” oparta jest o głosy samorządowców, w prowadzonych w ubiegłym roku konsultacjach nad ,,Zieloną Księgą”. Najwięcej opinii spłynęło wówczas z województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Nie zależy nam na narzucaniu rozwiązań drogą odgórnych reform. Jesteśmy zwolennikami oddolnych działań jednostek samorządu terytorialnego, które będą dostosowane do lokalnych realiów i systematycznie będą rozwijały integracje zarządzanie metropolią – czytamy we wstępie Białej Księgi.

 

Budowanie metropolii oddolnie przez zainteresowane samorządy to w opinii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji najkorzystniejsze rozwiązanie. W ciągu dwóch miesięcy resort Michała Boniego przygotuje założeń, które będą ułatwiały stowarzyszanie się gmin, chociażby na nowej zasadzie związków gminno-powiatowych.

 

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Jedną z zachęt do stowarzyszania się jednostek samorządowych mają być dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej na wspólne inwestycje. We współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego ustalono, że o te dodatkowe środki występować by mogły: Związki międzygminne lub powiatowe; stowarzyszenia jednostek samorządu; porozumienia międzygminne oraz spółki zawiązane prze kilka jednostek samorządu terytorialnego – zwane Związkami ZIT.

 

W przypadku większości miast wojewódzkich Związki ZIT będą mogły być tworzone oddolnie, w przypadku Bydgoszczy i Torunia Ministerstwo Rozwoju Regionalnego narzuca odgórnie utworzenie wspólnego związku. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego.

 

Wedle założeń MRR przewodnictwa w Związkach ZIT będą rotacyjne.

Warte obejrzenia

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: