Jesteś tutaj: HomeRegionMarszałek pracuje nad kolejnym dokumentem mającym narzucić relacje bydgosko-toruńskie

Marszałek pracuje nad kolejnym dokumentem mającym narzucić relacje bydgosko-toruńskie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 22 marzec 2016 00:42

2 marca Zarząd Województwa przyjął propozycję określenia obszarów funkcjonalnych w województwie kujawsko-pomorskim wraz z ich granicami. Znaczenie ponadregionalne będą miały trzy obszary – Miejski Bydgoszczy i Torunia, Wiejski wymagający wsparcia procesów rozwojowych oraz Światowy Rezerwat Biosfery ,,Bory Tucholskie”. Będzie to zatem kolejny dokument strategiczny narzucający dążenie do metropolii bydgosko-toruńskiej.

Wyznaczenie obszarów funkcjonalnych jest elementem prac nad stworzeniem planu zagospodarowania przestrzennego województwa, czyli dość istotnego dokumentu planistycznego. Ustawa wymaga przeprowadzenia konsultacji z samorządami, których dane obszary funkcjonalne będą dotyczyć, czyli również opinie w tej sprawie będzie mógł wyrazić bydgoski samorząd. Niekoniecznie będzie musiał się z nią liczyć już Zarząd Województwa.

 

Plan zagospodarowania przestrzennego województwa nie będzie miał co prawda rangi dokumentu prawa miejscowego, stąd też nie powinien wpływać na wydawane decyzje administracyjne. Określał będzie jednak ramy w jakich gminny powinny sporządzać studia uwarunkować i kierunku zagospodarowania przestrzennego. Będzie to zatem pośredni wpływ na plany miejscowe, które opracowują samorządy gminne.

 

Miejski obszar funkcjonalny ośrodków wojewódzkich Bydgoszczy i Torunia pokrywa się w delimitacji z obszarem związku ZIT. Tworzony jest zatem przez powiaty: bydgoski, toruński, Nakło nad Notecią, Szubin, Łabiszyn oraz Kowalewo Pomorskie.

 

Wskazać należy, iż plan zagospodarowania przestrzennego województwa będzie musiał być skonsultowany z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, które oceni jego zgodność z Koncepcją Zagospodarowania Przestrzennego Kraju 2030.

 

Wiejski obszar funkcjonalny wymagający szczególnego wsparcia tworzyć będą pozostałe gminy, które nie są związane z ZIT Bydgoszczy i Torunia oraz obszarów funkcjonalnych: Włocławka, Inowrocławia i Grudziądza. Obszar Światowego Rezerwatu Biosfery ,,Bory Tucholskie” tworzy część gmin z powiatów tucholskiego i świeckiego.

 

Zarządzenie z 2 marca wyznacza również kilka obszarów funkcjonalnych o znaczeniu regionalnym. Są to wspomniane obszary miast: Inowrocławia (miasto i gmina wiejska), Włocławka i Grudziądza, a także rolniczy Kujawy obejmując obszar powiatów żnińskiego, inowrocławskiego, radziejowskiego i włocławskiego. Ponadto Zarząd Województwa chce wyznaczyć obszar funkcjonalny Borów Tucholskich (powiaty: świecki, tucholski i sępoleński), wschodniej ściany województwa, stopnia wodnego na Wiśle (okolice Włocławka) i aktywizacji korytarza transportowego autostrady A1.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31