Jesteś tutaj: HomeRegionUrząd Marszałkowski nie kryje poparcia dla idei metropolii bydgosko-toruńskiej

Urząd Marszałkowski nie kryje poparcia dla idei metropolii bydgosko-toruńskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 22 grudzień 2015 17:41

W poniedziałek na Sejmiku dyskutowano nad przygotowywanym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Rada Miasta Bydgoszczy negatywnie oceniła dążenie do odgórnego zapisania metropolii bydgosko-toruńskiej. Przedstawiciel marszałka pierw polemizował, stwierdzając brak wiedzy bydgoskich radnych, aby później przyznać, iż dwumiasto to jest oczekiwany kierunek.

 

O wystąpieniu bydgoskiego samorządu przypomniał radny Roman Jasiakiewicz. Wówczas przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego stwierdził, że toczone prace nie przesądzają o tym, iż będzie musiała powstać bydgosko-toruńska metropolia. Zapisy stwierdzające natomiast istnienie bydgosko-toruńskiego obszaru funkcjonalnego ma wymuszać Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju (mówiąca wprost o duopolu) oraz uchwalona w 2013 roku przez Sejmik Strategia Rozwoju Województwa do 2020 roku.

 

Po zakończeniu polemiki ze stanowiskiem bydgoskich radnych, padło z ust przedstawiciela marszałka stwierdzenie – Ważne, aby taki organizm jednak był (bydgosko-toruński), z czym zgodził się marszałek Piotr Całbecki. Urząd Marszałkowski stoi na stanowisku, że metropolia powinna powstać w ramach oddolnego dogadania się samorządów, ale pod warunkiem uwzględnienia udziału Bydgoszczy i Torunia. Ponadto Zarząd Województwa uważa za istotne, aby w dokumentach statystycznych Unii Europejskiej oba miasta tworzyły wspólny organizm.

 

Radny Jasiakiewicz podsumował to stwierdzeniem, że Bydgoszczy stawia się małe jabłko albo wcale.

 

Warte obejrzenia

« Styczeń 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31