Jesteś tutaj: HomeRegionZ Nakła do Torunia pociągiem osobowym nie dojedziemy

Z Nakła do Torunia pociągiem osobowym nie dojedziemy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 28 listopad 2015 18:10

Za dwa tygodnie w życie wejść ma nowy rozkład pociągów. W naszym województwie równocześnie odbywa się spór o to, jaki przewoźnik będzie obsługiwał regionalne linie zeelektryfikowane. Niestety po raz kolejny nie pomyślano o bezpośrednich pociągach Nakło nad Notecią – Toruń.

Pociąg na tej trasie przejeżdżałby przez całą Bydgoszcz na linii zachód – wschód, stąd też bydgoszczanie staliby się beneficjentami takiej organizacji pociągów. Kolej mogłaby wówczas wyręczać komunikację miejską, gdyż pociągiem możliwe byłoby dojechanie chociażby z Osowej Góry do Łęgnowa, bądź do stacji Bydgoszcz Wschód, na którym moglibyśmy przesiąść się na tramwaj do Fordonu.

 

Studenci z zachodnich dzielnic Bydgoszczy szybciej mogliby dotrzeć na UMK w Toruniu, podobnie jak ich koledzy z Nakła.

 

Już w kwietniu taki postulat przedstawił Ruch Obywatelski Lepsza Bydgoszcz. Postulowano wówczas połączenie pociągów relacji Nakło – Bydgoszcz Główna i Bydgoszcz – Toruń Wschodni. Najwidoczniej odpowiedzialny za organizację transportu w województwie Urząd Marszałkowski, nie dostrzega korzyści takiego rozwiązania.

 

Zaliczyć do nich można dodatkowo szansę na poprawienie rentowności BiT City. Wydano grube miliony na połączenie Bydgoszcz i Torunia szybką koleją, ale brakuje pasażerów. Wydłużając linię do Nakła, zwiększylibyśmy liczbę potencjalnych pasażerów.

 

Zyskaliby też mieszkańcy powiatu nakielskiego i sępoleńskiego. Dworzec w Nakle, bezpośrednio skomunikowany z Bydgoszczą i Toruniem, mógłby być ważnym węzłem przesiadkowym dla komunikacji autobusowej i kolejowej. W Nakle przesiadać mogliby się bowiem osoby dojeżdżające z Sępólna Krajeńskiego, Więcborka czy Mroczy.

 

Według nowego rozkładu jazdy z Nakła do Bydgoszczy dojeżdżać będzie 10 pociągów regionalnych dziennie. Do Torunia z Nakła dojechać będziemy mogli co prawda trzema pociągami PKP Intercity, ale z racji klasy pociągu pośpiesznego, bilet nie będzie zbyt tani. Bezpośredni pociąg z Nakła do Torunia zaproponował przewoźnik Arriva RP (o godzinie 21:37), ale wszystko zanosi się na to, że ta spółka po liniach zeelektryfikowanych od 13 grudnia nie będzie jeździć.

 

Warte obejrzenia

« Styczeń 2015 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31