Jesteś tutaj: HomeRegionSejm odrzuca poprawkę Mężydły. Nie będzie przymusowej metropolii z Toruniem

Sejm odrzuca poprawkę Mężydły. Nie będzie przymusowej metropolii z Toruniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 25 wrzesień 2015 11:28

Duże emocje panowały na sali sejmowej w momencie, gdy marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska poddała pod głosowanie poprawkę posła Antoniego Mężydły z Torunia, która miała narzucić już na szczeblu ustawowym narzucenie Bydgoszczy metropolię. Ostatecznie Mężydło nie przekonał jednak do swoich racji większości Sejmu.

 

Jako pierwszy głos zabrał poseł Łukasz Krupa - Przyszłe metropolie zgodnie z rządowymi dokumentami powinny opierać się na oddolnej współpracy. Poseł Mężydło chce narzucić Bydgoszczy metropolie odgórnie.

 

Następnie na mównice wszedł poseł Antoni Mężydło -  Jest taka tradycja, że w poprawkach regionalnych nie obowiązuje dyscyplina klubowa. Nasz klub (od redakcji PO) dyscyplina w tym głosowaniu nie obejmuje, apeluje o to samo do pozostałych klubów.

 

Mężydło straszył parlament, że bez tej poprawki Bydgoszcz stworzy metropolie bez Torunia, a to zrujnuje rządowe dokumenty.

 

Posłanka Anna Bańkowska z SLD podkreślała - Do tej pory na skutek uporu Torunia nie udało się wynegocjować żadnych rozwiązań dotyczących tworzenia metropolii.

 

Wiceminister Paweł Olszewski zawnioskowało zwołanie przerwy i odbycie posiedzenia przez Konwent Seniorów - Składam wniosek formalny o chwilę przerwy i zwołanie Konwentu Seniorów, aby wyjaśnić pewne kwestie posłowi Mężydle, który widocznie ich nie rozumie.

 

Jeszcze przed przerwą głos zabrał minister administracji i cyfryzacji  Andrzej Halicki - Bez tej poprawki związek metropolitarny może powstać. Na Boga nie czyńmy tego drogą ustawową.

 

Po przerwie pierwszy na mównicy pojawił się poseł Piotr Król - Bydgoszcz to nie jest miasto gorszego Boga. Chcemy mieć takie same prawa jak Gdańsk czy Poznań.

 

Do toruńskich racji próbował przekonywać jeszcze m.in. poseł Tomasz Lenz.

 

- Był już kompromis, ale pan poseł Mężydło swoją poprawką go popsuł. Ta poprawka popsuje jeszcze badziej tą trudną współpraca – zauważył poseł Eugeniusz Kłopotek z PSL.

 

Za poprawką posła Mężydły było 111 posłów, przeciw 260, a 40 się wstrzymało. 

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: