Jesteś tutaj: HomeRegionW Sejmie podkomisja pracuje nad ustawą o powiatach metropolitarnych

W Sejmie podkomisja pracuje nad ustawą o powiatach metropolitarnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 14 lipiec 2015 14:20

W ostatnich tygodniach odbyło się kilka posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej ds. poselskiego projektu ustawy o powiatach metropolitarnych. Przed projektem jeszcze długa droga legislacyjna, ale odbyły się już pierwsze dyskusje o założeniach przyszłych metropolii.

 

Projekt przygotowali posłowie Platformy Obywatelskiej ze Śląska, gdzie potrzeba funkcjonowania takiej ustawy jest dość duża. Pierwsze czytanie projektu miało miejsce w Sejmie wiosną ubiegłego roku. Od czerwca dość intensywnie pracuje nad nią podkomisja.

 

- To jest jedyny projekt od 25 lat dotyczący obszarów metropolitarnych – powiedział na posiedzeniu podkomisji w dniu 10 czerwca poseł Marek Wójcik, który reprezentuje posłów wnioskodawców tego projektu.

 

Na posiedzeniach merytorycznych uzgodniono, że zainteresowane utworzeniem powiatu metropolitarnego samorządy będą występować do rządu o powołanie takiego ciała. Wniosek taki powinien być skierowany do 31 marca, aby powiat metropolitarny został powołany z dniem 1 stycznia roku następnego. Posiadałby on swoją Radę Powiatu oraz Zarząd Powiatu, przy tym byłaby zachowana samorządność pozostałych jednostek samorządu terytorialnego. Powiat metropolitarny granicami mógłby przekraczać granice województw.

 

- Rada Ministrów będzie wstanie ocenić czy dany powiat metropolitarny będzie wstanie się utrzymać – uważa poseł Wójcik, który jest przeciwny zapisywaniu minimalnych wymogów w ustawie.

 

Po dyskusji na komisji uzgodniono jednak, że powinno znaleźć się kryterium wchodzenia w skład takiego powiatu miasta województwa.

 

Z punktu widzenia województwa kujawsko-pomorskiego ta ustawa oznaczałaby, że chęć powołania powiatu metropolitarnego musieliby wyrazić radni zainteresowanych samorządów, a następnie musiałoby ta propozycja uzyskać akceptację Rady Ministrów. Daje to zatem narzędzia do centralnego ustalenia, że rząd zaakceptuje tylko bydgosko-toruński powiat metropolitarny.

 

W podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się tym projektem nie zasiada żaden poseł z województwa kujawsko-pomorskiego. Do czerwca członkiem komisji był poseł Grzegorz Schreiber, który wybrany został w województwie łódzkim, choć przez wiele lat działał w bydgoskich struktura PiS.

 

Śląski powiat metropolitarny jak szacują przedstawiciele rządu ma liczyć ok. 3,5 mln mieszkańców, gdy województwo kujawsko-pomorskie w całości liczy lekko ponad 2 mln.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022