Jesteś tutaj: HomeRegionMarszałek spokojny o ZIT i RPO

Marszałek spokojny o ZIT i RPO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 30 marzec 2015 16:42

Na sesji Sejmiku radni z Bydgoszczy wyrażali swój brak spokoju w sprawie braku porozumienia w ZIT, który może utrudnić dostęp do pieniędzy z RPO. Marszałek województwa Piotr Całbecki wyrażał się jednak z dużym spokojem.

 

Radny Andrzej Walkowiak z PiS zawnioskował o dodanie do porządku obrad specjalnego punktu, w którym przedstawiona zostałaby informacja na temat ZIT - Spotkanie zarządu ZIT zostało zerwane z powodu swoistego liberum veto prezydenta Zaleskiego. Wydaje się, że sytuacja jest na tyle poważna – wyjaśniał.

 

Przypomnijmy, w piątek posiedzenia Zarządu ZIT zakończyło się fiaskiem, gdyż prezydent Torunia Michał Zaleski nie zgodził się na zawarcie porozumienia - Prezydent Zaleski gremia wspierające ideę wspólnego ZIT-u wręcz ośmieszył – mówił radny Roman Jasiakiewicz, który wyraził poparcie dla wniosku Walkowiaka - Rola pana marszałka przy tworzeniu ZIT była niebagatelna, jest on spiritus movens tego przedsięwzięcia, również jak pani Bieńkowska. Z jej ust padły słowa, która okazały się w pewnym momencie nieprawdziwe i mamy ten bigos.

 

Przeciw rozszerzaniu porządku obrad był radny Marek Nowak z PO, który uważał, że bez udziału prezydentów Bydgoszczy i Torunia taka dyskusja nie ma sensu. W głosowaniu wniosek radnego Andrzeja Walkowiaka upadł w stosunku 12:14.

 

Marszałek Piotr Całbecki do kwestii ZIT odniósł się w ramach swojego sprawozdania z działalności. Wyjaśnił on, że związek ten utworzyły dobrowolnie autonomiczne samorządy - Owszem apelowałem osobiście, aby to porozumienie mogło stać się faktem, aby mogło być jak najszybciej wdrożone w życie, ponieważ ono warunkuje wydatkowanie 166 mln euro, które udało się dla naszego województwa na politykę miejską pozyskać.

 

Nie zamierza on jednak na tym etapie włączać się w spór bydgosko-toruński - Te ostatnie informacje, które do nas docierają z mediów, prawdopodobnie świadczą o tym, że w niektórych obszarach miasta się nie porozumiały. Tak długo jak się nie porozumieją, to będą blokowane dalsze prace.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31