Jesteś tutaj: HomeRegionKomisja mająca kontrolować marszałków cały czas w zamrażarce

Komisja mająca kontrolować marszałków cały czas w zamrażarce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 08 grudzień 2014 11:47

W styczniu, a dokładniej w dnia 22 tego miesiąca do Sejmu wpłynął projekt uchwały posłów SLD, którzy chcą powołania sejmowej komisji ,,Kontroli Inwestowania Środków Otrzymywanych z Unii Europejskiej”. Tego samego miesiąca projekt ten trafił do Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, gdzie utknął na dobre.

 

Zarządy Województw na czele których stoi marszałek, mają dość duże pole do dysponowania dużymi pieniędzmi, które w większości pochodzą z Unii Europejskiej. Ich pozycja jest na tyle silna, że radni Sejmików mają duże problemy z uzyskaniem nawet wiedzy jak te pieniądze są dzielone. Z tego też powodu posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej wystąpili z inicjatywą powołania specjalnej komisji sejmowej, która kontrolowałaby marszałków.

 

Zanim jednak ten projekt trafi pod obrady Sejmu musi zostać rozpoznany przez inną komisję, a mianowicie Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich, która do dzisiaj projektem SLD się nie zajęła. Według planu pracy komisji projekt uchwały miał zostać rozpatrzony w listopadzie, a mamy już drugi tydzień grudnia. W tym tygodniu jak wynika z porządku obrad najbliższej komisji, także nie uda się tej sprawy rozpoznać , więc nie wiadomo czy doczekamy się opinii komisji jeszcze w tym roku.

 

Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich zajmuje się głównie wykroczeniami parlamentarzystów. W tym tygodniu zostanie rozpatrzony m.in. wniosek Komendanta Straży Gminnej w Człuchowie (województwo pomorskie) o ukaranie toruńskiego posła Tomasza Lenza, za popełnione wykroczenie drogowe. Tego typu spraw do komisji trafia w ciągu roku wiele, co w pewnym sensie zabiera czas zasiadającej w niej posłom.

Warte obejrzenia

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: