Jesteś tutaj: HomeRegionPapież Franciszek: Europa potrzebuje odkrycia na nowo swego oblicza

Papież Franciszek: Europa potrzebuje odkrycia na nowo swego oblicza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 25 listopad 2014 18:58

Na zaproszeniem prezydium Parlamentu Europejskiego, gościem plenarnego posiedzenia w Strasburgu był papież Franciszek. Głowa Kościoła Katolickiego w swoim wystąpieniu poruszyła kwestię tożsamości Europy, praw człowieka, godności pracy, czy nawet ekologii.

 

- Dostrzeganie znaczenia praw człowieka rodzi się właśnie jako wynik długiej drogi, na którą składały się również liczne cierpienia i ofiary. Przyczyniła się ona do uświadomienia sobie wartości, wyjątkowości i niepowtarzalności każdej poszczególnej osoby ludzkiej – mówił do europosłów papież Franciszek.

 

- Europa zawsze stała na pierwszej linii chwalebnego zaangażowania na rzecz ekologii. Nasza ziemia wymaga rzeczywiście stałej opieki i uwagi, a każdy jest osobiście odpowiedzialny za strzeżenie stworzenia, cennego daru, który Bóg umieścił w rękach ludzi. Oznacza to z jednej strony, że natura jest do naszej dyspozycji, możemy się z niej cieszyć i dobrze wykorzystywać; z drugiej jednak strony oznacza, że nie jesteśmy jej panami. Stróżami, ale nie panami. Dlatego też mamy ją miłować i szanować – podkreślał papież.

 

W jego opinii ważnym problemem dzisiejszej Europy jest brak godnej pracy dla wielu Europejczyków - Nadszedł czas, aby wspierać politykę zatrudnienia, ale przede wszystkim trzeba przywrócić godność pracy, zapewniając także odpowiednie warunki do jej realizacji. Oznacza to z jednej strony znalezienie nowych sposobów, by łączyć elastyczność rynku z potrzebą stabilności i pewnością perspektyw zatrudnienia, niezbędnych dla ludzkiego rozwoju pracowników; z drugiej strony, oznacza krzewienie odpowiedniego kontekstu społecznego, który nie zmierza do wyzysku ludzi, ale zapewnienia poprzez pracę możliwości budowania rodziny i wychowywania dzieci.

 

Papież Franciszek przypominał Parlamentowi Europejskiemu o chrześcijańskich korzeniach, które są częścią tożsamości europejskiej. Od których w jego opinii Europa nie powinna się nigdy odwracać. Wyraził przy tym niezadowolenie, że nie zawsze rządzący Europą pamiętają o wartościach.

 

Fot: European Union 2014 - Papież Franciszek z wiceprzewodniczącym Ryszardem Czarneckim

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022