Jesteś tutaj: HomeRegionPrzedwyborczy chaos zafundowany przez PKW

Przedwyborczy chaos zafundowany przez PKW

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 08 październik 2014 11:07

Dla sprawnego przeprowadzenia wyborów samorządowych Państwowa Komisja Wyborcza wykorzystuje specjalne oprogramowanie komputerowe. Problem jednak w tym, że zamiast pomagać tak naprawdę z powodu swojej awaryjności tylko te prace paraliżuje.

Wczoraj minął termin rejestracji kandydatów na radnych. W przypadku wyborów na prezydentów, burmistrzów i wójtów na rejestracje jest jeszcze ponad tydzień. Problem jednak w tym, że ciężko jest nam tak naprawdę podsumować tę rejestrację, gdyż system mający gwarantować przejrzystość tych wyborów nie działa w pełni.

 

- U komisarza wyborczego spędziłem właściwie prawie 2 dni – przyznaje Bogdan Dzakanowski z komitetu Porozumienie Dombrowicza, który przyznaje, że wszystko tak długo trwało, gdyż system wyborczy ulegał poważnym awariom. W przypadku poprzednich wyborów takich problemów nie było.

 

Kilka tygodni temu w Siedlcach na Mazowszu odbywały się wybory uzupełniające do Senatu, tam w dniu wyborów padł po prostu system do zliczania głosów, co wprowadziło pewien chaos.

 

Na chwilę obecną wiemy, że na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego zarejestrowano 646 komitetów wyborczych, ile z nich zarejestrowało kandydatów na radnych ciężko jest na podstawie dostępnych na stronach PKW danych określić.

 

Z naszych ustaleń opartych o informacje otrzymywane z komitetów wyborczych ustaliliśmy, że do Sejmiku z okręgów nr 1 (Bydgoszcz), nr 2 (powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, tucholski i świecki) oraz nr 5 (powiat: inowrocławski, mogileński, żniński, radziejowski) swoje listy wystawią: PO, PiS, SLD Lewica Razem, PSL, Nowa Prawica, Twój Ruch, Ruch Narodowy.

 

Do Rady Miasta Bydgoszczy wystartują kandydaci: PO, PiS, SLD Lewica Razem (z działaczami Twojego Ruchu na listach), Nowa Prawica, Porozumienie Dombrowicza, komitet Małgorzaty Stawickiej, Metropolia Bydgoska, PSL.

 

W przypadku wyborów do Rady Miejskiej w Inowrocławiu mamy do czynienia z okręgami jednomandatowymi, swoich kandydatów do nich zapewne wystawią: PO, PiS, SLD, Nowy Inowrocław, Porozumienie Ryszarda Brejzy. Podobnie wyglądać będą listy do Rady Powiatu w Inowrocławiu z tą różnicą, że zamiast obywatelskiego Nowego Inowrocławia wystartuje komitet Razem Możemy Więcej w Powiecie Inowrocławskim.

 

Informacje o listach wyborczych staramy się na bieżąco uzupełniać w naszym niezbędniku wyborczym – niezbędnik

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2017 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30