Jesteś tutaj: HomeRegionKonsultujemy Kontrakt Terytorialny

Konsultujemy Kontrakt Terytorialny

Napisał  Opublikowano w Regionalne sobota, 30 sierpień 2014 20:39

Do wtorku godziny 12:00 Urząd Marszałkowski prowadzi konsultacje społeczne nad tzw. Kontraktem Terytorialnym. Dokument ten jest niezwykle ważny, gdyż będzie podstawą do wydatkowania kilkudziesięciu (około 40) miliardów złotych do 2020 roku. Niestety władze marszałkowskie w Toruniu zbytnio nie starały się reklamować tych konsultacji, stąd też staramy się Państwu pomóc wziąć w nich udział.

 

Formalnie konsultacje nad tym dokumentem zostały ogłoszone 20 sierpnia, na stronie internetowej Urząd Marszałkowski specjalnie tego nie reklamował. Wielu radnych ten dokument zobaczyło po raz pierwszy dopiero w piątek, stąd też sposób konsultowania Kontraktu Terytorialnego może budzić duże kontrowersje. Co jest tutaj ważne, nie będzie on głosowany przez Sejmik, stąd też po zakończeniu konsultacji cokolwiek w nim zmienić może być bardzo trudno.

 

Z racji dość dużej powagi sprawy i kończącego się czasu przygotowaliśmy gotowy formularz, w którym przedstawiliśmy nasze uwagi, opracowane przy współpracy z Lepszą Bydgoszczą. Możecie go dowolnie wykorzystywać i edytować.

 

O naszych uwagach:

Stanowisko Zarządu Województwa w ocenie ogólnej określiliśmy jako negatywne, gdyż w naszej opinii taki dobór inwestycji nie będzie sprzyjał zrównoważonemu rozwojowi województwa. Także mamy uwagi co do małego procenta inwestycji w kolej.

 

Proponujemy ponadto zwiększyć standard przebudowy drogi nr 25 na odcinku Bydgoszcz – Inowrocław oraz dopisać budowę obwodnic Złotnik Kujawskich i Nowej Wsi Wielkiej, gdyż jak wynika z Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonego przez GDDKiA w 2010 roku na tej trasie występuje większe natężenie ruchu niż na DK nr 15, 10 czy 80, które maja być bardziej gruntownie przebudowane. W naszej opinii może się to odbywać kosztem rozbudowy DK 80 Bydgoszcz – Toruń, gdyż oba te miasta skomunikuje rozbudowana wedle tego kontraktu DK 10.

 

Oczekujemy też dopisania trzech inwestycji kolejowych: Bydgoszcz – Szubin – Kcynia – Gołańcz; Kcynia – Nakło – Więcbork oraz Inowrocław – Żnin, co argumentujemy szansą na zmniejszenie bezrobocia w powiatach, gdzie przekracza ono 20%. Ponadto proponujemy zapisanie budowy terminalu portowego w Łęgnowie, który obsługiwał by transeuropejską linię kolejową Bałtyk – Adriatyk oraz drogi wodne E40 i E70, które krzyżują się w Bydgoszczy.

 

Odbywać by się mogły te inwestycje kosztem budowy Narodowego Centrum Radioastronomii i Technologii Kosmicznych przy UMK oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Badawczo-Edukacyjnego Zintegrowanego Rozwoju Miat i Regionów, które w naszej opinii są przy obecnych problemach społecznych, inwestycjami niepotrzebnymi.

 

Formularz do wtorku godziny 12:00 należy wysyłać pod adres mailowy: kontrakt.terytorialny@kujawsko-pomorskie.pl

W tytule wiadomości: uwagi - KT

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31