Jesteś tutaj: HomeRegionKluczowe projekty według marszałka

Kluczowe projekty według marszałka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 29 sierpień 2014 19:09

Za kwotę pozwalającą na przywrócenie zamkniętych połączeń kolejowych w powiecie nakielskim Urząd Marszałkowski chce zbudować Narodowe Centrum Radioastronomii i Technologii Kosmicznych, którego liderem będzie UMK w Toruniu. Do wtorku można brać udział w konsultacjach społecznych nad Kontraktem Terytorialnym.

 

Rząd w latach 2014-2020 zaproponował województwom nową formę współpracy, czyli zawieranie tzw. Kontraktów Terytorialnych. W piątek miało miejsce spotkanie w tej sprawie, na którym można było się dowiedzieć, że 20 sierpnia ogłoszono konsultacje społeczne nad treścią tego kontraktu (na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w dniu 20.08 nie pojawił się artykuł o tym) , a co najważniejsze ostatnim terminem zgłaszania uwag jest dzień 2 września godzina 12:00. Pozostały nam zatem niecałe 4 dni.

 

Inwestycja nr 1 w tym planie jest zapowiada przez rząd droga ekspresowa S-5, która tak naprawdę powinna zostać zrealizowana już w perspektywie finansowej do 2014 roku. W kontrakcie z inwestycji drogowych znajduje się też budowa drogi S-10 z Wyrzyska (wielkopolskie) do Bydgoszczy, a następnie Torunia, oraz rozbudowa łączącej Bydgoszcz z Toruniem drogi krajowej nr 80 wraz z obwodnicami: Złej Wsi Wielkiej, Przysieka, Strzyżawy. Województwo chce też, aby została rozbudowana do wyższego standardu droga krajowa nr 15 na odcinku Toruń – Inowrocław wraz z owocnią Gniewkowa). Planów dotyczących DK nr 25 zarówno na odcinku Bydgoszcz – Kamień Krajeński nie ma, zaś na odcinku Bydgoszcz - Inowrocław nie planuje się budowy obwodnic Złotnik Kujawskich i Nowej Wsi Wielkiej. Dodatkowo pojawia się szacowana na 168 mln budowa obwodnic Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego.

 

Z planów kolejowych znaleźć możemy modernizację odcinka Bydgoszcz – Piła linii nr 18, budowę połączenia Koronowo – Maksymilianowo, budowę linii z Solca Kujawskiego do Trzcinca przez lotnisko. I na tym plany inwestycyjne odnośnie transportu szynowego dla zachodniej części województwa się kończą. Nie ma bowiem żadnych zapisów odnośnie przywrócenia ruchu kolejowego na linię Bydgoszcz – Szubin – Kcynia, czy Kcynia – Nakło – Więcbork, Inowrocław – Żnin.

 

W Inowrocławiu i Laskowicach Pomorskich mają powstać także terminale przeładunkowe intermodalne.

 

Na rewitalizację dróg wodnych E40 i E70 planuje się w ramach Kontraktu Terytorialnego pozyskać 710 mln zł, a za 3,5 mld zł powstać ma dodatkowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe na tamie we Włocławku.

 

W Bydgoszczy planuje się w ramach tego kontraktu rozbudować także trasę W-Z, wybudować południowo-wschodnią obwodnice Bydgoszczy przez Kapuścika, rozbudować węzeł przy Al. Jana Pawła II jako dalszy rozwój tzw. Trasy Uniwersyteckiej.

 

Z racji krótkiego czasu konsultacji społecznych, jutro wieczorem przedstawimy na naszych lamach nasze uwagi, które będą mogli Państwo wysłać jako swój wniosek.

Warte obejrzenia

« Sierpień 2014 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31