Jesteś tutaj: HomeRegionNa ostatnie godziny konsultacji społecznych

Na ostatnie godziny konsultacji społecznych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 20 sierpień 2014 20:48

Czwartek 21 sierpnia jest ostatnim dniem prowadzonych przez Urząd Marszałkowski konsultacji społecznych nad tzw. planem transportowym. Z tego powodu zachęcamy Państwa po raz ostatni do udziału w nich, starając się przy tym pomóc sformułować wniosek.

We wtorek miało miejsce spotkanie konsultacyjne z udziałem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy, Federacji Młodych Socjaldemokratów, na którym przyjęto wspólne uwagi, które mogą Państwo pobrać poniżej i dobrowolnie edytować (bądź wysłać w całości jako Wasze). Pod tymi uwagami podpisało się także Bydgoskiego Towarzystwo Przyjaciół Kolei, Stowarzyszenie Miłośników Kolei ze Żnina, Stowarzyszenia Szczęśliwa Dolina w Koronowie oraz Ruch Młodych.

 

Na tym spotkaniu przyjęto także założenia dla ,,Ramowego Planu Rozwoju Transportu Zbiorowego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego” oraz powołano zespół redakcyjny dla jego opracowania w ciągu najbliższego miesiąca. W tym planie zawarto następujące postulaty:

 

1. Powinniśmy dążyć w kierunku zrównoważonego i innowacyjnego rozwoju transportu, czyli opierać się na zaleceniach Unii Europejskiej, która stawia na większe wykorzystanie kolei i tworzenie zintegrowanych węzłów przesiadkowych.

 

2. Budowa planu transportowego w oparciu o kolej jako podstawowej formy transportu oraz uczynienie z autobusów formy uzupełniającej.

3. Obowiązek uwzględniania polityki inwestycyjnej województw ościennych i więzów społecznych.

 

4. Uważamy, że systematyczny spadek liczby pasażerów na kolei spowodowany jest m.in. częstym niedostosowaniem rozkładów jazdy do potrzeb podróżnych, którymi najczęściej są osoby pracujące, studiujące i uczące się.

 

5. Uznajemy za priorytetowe działania zmierzające do dalszego rozwoju wojewódzkiej sieci kolejowej:

 

a) Konsekwentne realizowanie projektu BiTCity, z docelowym przekształceniem go w BITCity (o rdzeniu: Bydgoszcz – Inowrocław – Toruń) oraz włączanie kolejnych terenów tworzących Bydgoski Obszar Funkcjonalny (Szubin i Nakło).

 

b) Stopniowe przywracaniu ruchu na zlikwidowanych liniach:

- Bydgoszcz – Szubin –Kcynia –Gołańcz

- Inowrocław – Pakość – Barcin - Żnin

- Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek

- Gniezno- Kcynia-Nakło – Więcbork

- Koronowo – Pruszcz Bagienica – Tuchola

c) Budowa nowych połączeń kolejowych:

- Bydgoszcz – Koronowo

- Szubin - Żnin

 

6. Wskazany jest wzrost częstotliwości kursowania pociągów na już istniejących połączeniach.

 

7. Należy unikać skracania lub likwidowania bezpośrednich połączeń z miast gminnych do stolic powiatów czy województwa, zmuszających pasażerów do większej liczby przesiadek, a co za tym idzie zmniejszenia komfortu podróży.

 


Formularz z uwagami do końca dnia należy wysyłać pod adres mailowy: infrastruktura@kujawsko-pomorskie.pl

(w tytule e-maila proszę wpisać: konsultacje projektu planu transportowego Województwa (WK-P))

Warte obejrzenia

« Grudzień 2013 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31