Jesteś tutaj: HomeRegionUPR: Więcbork przykładem zadłużania gminy i wyprzedaży majątku poniżej wartości

UPR: Więcbork przykładem zadłużania gminy i wyprzedaży majątku poniżej wartości

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 22 lipiec 2014 16:53

Prezes Unii Polityki Realnej Bartosz Józwiak w czasie konferencji prasowej przed delegaturą Urzędu Marszałkowskiego w Bydgoszczy wraz z wiceprezesem Tomaszem Pióro mówili o trudnej sytuacji Więcborka (powiat sępoleński) z powodu złego korzystania z funduszy unijnych. Zapowiedzieli także start ugrupowaniach w wyborach do sejmiku.

- Więcbork jest wzorcowym przykładem tego jak pęd do wykorzystania unijnych pieniędzy przyczynia się do tego, że gospodarka finansowa gminy prowadzona jest w sposób nieprzemyślany – wyjaśniał wiceprezes UPR Tomasz Pióro, a zarazem członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego, który zajmuje się bezpośrednio tematyką samorządową.

 

- Gminy zadłużając się ponad miarę, aby móc dopiąć budżet i obsłużyć dług, muszą wyzbywać się swojego mienia, to z kolei nastarcza kolejne trudności. Jeżeli się ma nóż na gardle to niestety tego korzystnie sprzedać nie można – kontynuował Pióro.

- To jest życie na kredyt kolejnych pokoleń. Kiedyś to zadłużenie trzeba będzie spłacić, to są elementy bardzo istotne, w których chcielibyśmy pewne rzeczy zmienić – wyjaśniał prezes UPR Bartosz Józwiak.

 

W ubiegłym roku dużo społecznych emocji w Więcborku budziła sprzedaż budynku przychodni, władze tłumaczyły to koniecznością pozyskania funduszy na dopięcie budżetu. W październiku na posiedzeniu Komisji Finansów Rady Gminy jej przewodniczący Henryk Szwochert stwierdził, że sytuacja finansowa Więcborka jest trudna.

 

H. Szwochert stwierdził, że źle się dzieje, że musimy sprzedawać ośrodek zdrowia, a zapewnienie tej opieki ma w obowiązku Burmistrz. Jakie skutki to przyniesie zobaczymy. Nikt nie chce powiedzieć dlaczego to ma miejsce – dlatego, że jesteśmy zadłużeni. W tym roku nie możemy zamknąć budżetu z powodu 500 tys. zł. Jak spłacimy kredyt, który ma być spłacony do 2028 r? Nie będziemy mieli co sprzedawać? Widzę to czarno – nie ma innej możliwości. Trzeba to sprzedać. Trzeba się było zastanowić wcześniej, kiedy braliśmy kredyt. Jeśli 50% dostajemy z Unii Europejskiej, a 50% mamy środków własnych to pięknie, ale jeśli bierzemy kredyt i jeśli kredyt spłacamy kredytem to już źle – czytamy w oficjalnym protokole z posiedzenia komisji.

 

Ruch Narodowy do sejmików

Bartosz Józwiak poinformował, że jego ugrupowanie razem z Ruchem Narodowym zamierza wystawić reprezentacje do wszystkich sejmików. I choć dla tych środowisk kujawsko-pomorskie jest trudnym regionem, to narodowcy będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. Na poziomie gminnym niewykluczane są koalicje z Polską Razem lub Solidarną Polską. Józwiak nie wyraził natomiast chęci współpracy z PiS-em i Nową Prawicą.

 

- Program PiS jest bardzo daleki od naszego, stąd też nie byliśmy zainteresowani w udziale na temat rozmów w sprawie jednoczenia prawicy - wyjaśnił prezes Unii Polityki Realnej.

 

Dzisiaj w Świeciu odbywa się Statutowa Konwencja UPR.

Warte obejrzenia

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31