Jesteś tutaj: HomeRegionSikorski o polityce zagranicznej: Kompletni frajerzy

Sikorski o polityce zagranicznej: Kompletni frajerzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 22 czerwiec 2014 13:59

,,Wprost” ujawnił dzisiaj fragmenty nagranej rozmowy pomiędzy szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim i byłym ministrem finansów Janem Vincentem Rostowskim. W podsłuchanej rozmowie Sikorski krytykuje proamerykańską politykę . Pojawiają się głosy, że Sikorski, który jeszcze niedawno był wymieniany jako kandydat na szefa unijnej dyplomacji, być może jutro będzie musiał złożyć dymisję.

 

- Wiesz, że polsko-amerykański sojusz to jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa – miał powiedzieć minister Radosław Sikorski w rozmowie z Janem Vincentem Rostowskim. O tym, że obaj politycy się przyjaźnią mówił nie raz w ostatniej kampanii wyborczej Rostowski, który przyznał, że zdecydował się startować z kujawsko-pomorskiego do Parlamentu Europejskiego, gdyż namówił go do tego właśnie Sikorski.

 

- Bullshit kompletny. Skonfliktujemy się z Niemcami, z Rosją, i będziemy uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy. Kompletni frajerzy – kontynuował negatywną ocenę polskiej polityki zagranicznej Sikorski, który to tak naprawdę głównie odpowiada za polską dyplomację.

 

- Problem w Polsce jest, że mamy bardzo płytką dumę i niską samoocenę – mówi w dalszej części rozmowy Sikorski.

- Taki sentymentalizm – odpowiada mu Rostowski.

- Taką murzyńskość – tłumaczy Sikorski.

 

,,Wprost” ujawnia także fragment rozmowy, gdy minister Sikorski tłumaczy Rostowskiemu w jaki sposób chce się rozprawić z opozycyjnym PiS-em - Ty, ja uważam, że można zaj****ć PiS komisją specjalną w sprawie Macierewicza (…)Kaczyński się przyspawał do Macierewicza i teraz trzeba Macierewiczem ich obu na dno pociągnąć. To, co jest w materiałach prokuratorskich, jest miażdżące. Można zrobić dwuletni cyrk. I niech oni się tłumaczą. Tam są straszne rzeczy. Wiem, bo byłem przy tym.

 

Należy tutaj pamiętać, że w latach 2005-2007 Radosław Sikorski był ministrem obrony narodowej w rządach Prawa i Sprawiedliwości – pierw premiera Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie Jarosława Kaczyńskiego. W ostatnich wyborach parlamentarnym w okręgu bydgoskim uzyskał bardzo wysoki wynik prawie 92 tys. głosów, czyli prawie 25% wszystkich oddanych głosów. (drugi wynik Kosmy Złotowskiego to zaledwie 21,6 tys. głosów).

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz rzecznik rządu nie chcą w chwili obecnych komentować sprawy, czekając na ujawnienie całości nagrania. W jutrzejszym wydaniu ,,Wprost” mają się okazać także podsłuchane rozmowy: Pawła Grasia, Włodzimierza Karpińskiego, Zdzisława Gawlika, Jacka Krawca, Piotra Wawrzynowicza oraz Stanisława Gawłowskiego.

Warte obejrzenia

« Luty 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29