Jesteś tutaj: HomeRegionCzas na nową jakość mediów

Czas na nową jakość mediów

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 26 październik 2012 11:19

Coraz częściej można usłyszeć, że nasz region ma słabą klasę polityczną i kiepskie media, czego efektem jest słaba pozycja w Warszawie. Środki masowego przekazu powinny kontrolować władzę i moderować dyskusję na ważne tematy.  W praktyce tak się jednak nie dzieje, media coraz częściej zamiast stać po stronie mieszkańców bronią polityków.

 

 

Brak debaty

Jest to główny problem w mojej opinii. Władze Bydgoszczy i Inowrocławia nie prowadzą ze sobą dialogu na temat metropolii. Prawie żadne media tego problemu nie widzą dlatego tego tematu właściwie w życiu publicznym regionu nie ma. Możemy dużo poczytać o różnego rodzaju wypowiedziach w kwestii budowy drogi ekspresowej S5. Nic z nich jednak dla regionu nie wynika i tak naprawdę ciężko jest już oszacować kiedy i czy zostanie ona wybudowana. W ostatnim czasie w Bydgoszczy odbywa się  akcja referendalna w sprawie likwidacji straży miejskiej. Wydawać by się mogło, że będzie to okazja do dyskusji nad kompleksową reformą tej formacji. Warto zaznaczyć, że o takiej potrzebie mówiło wielu polityków. Do dyskusji żadnej jednak nie doszło, a miasto konsekwentnie twierdzi, że nie ma o czym rozmawiać. Zapomina się jednak tutaj w jaki sposób obecna sytuacja uderza w mieszkańców. Jeszcze w sierpniu poruszałem kwestie nieczytelnego oznakowania na Wyspie Młyńskiej. Do dzisiaj władze miasta kompletnie nic z tym nie zrobiły.

 

Tematów do dyskusji jest w regionie wiele. Będziemy robić wszystko, aby ważnym tematom była poświęcona uwaga samorządowców i parlamentarzystów. Dyskusja musi być rzeczowa, a nie oparta na grę o emocjach, co od toruńskich gazet zaczynają przejmować bydgoskie portale. Chcemy nowej jakości życia publicznego.

 

Metropolitarność

Dzisiaj w naszym serwisie poczytają Państwo o najważniejszych wydarzeniach z Inowrocławia, Bydgoszczy , gmin Koronowo i Pruszcz oraz Wyrzyska. Dość szybko planujemy uruchomić struktury redakcyjne także w powiecie nakielskim. Elementem łączącym te obszary jest Bydgoszcz, która jest największym miastem w tym regionie. To do tej gminy jeździ pracować każdego dnia duży procent mieszkańców sąsiednich powiatów. Należy rozmawiać zatem wspólnie nad rozwojem regionu w oparciu o Metropolię Bydgoską. Tylko w tej sposób możliwy jest zrównoważony rozwój całego tego obszaru.

 

Do dyskusji o metropolii zaprosimy samorządowców z całego regionu. Będziemy poruszać także kwestie ważnych inwestycji, które mogą przyczynić się całemu regionowi. Dziwić może rozrzucanie pieniędzy na remonty małych toruńskich dworców w ramach BiT City, gdy od wielu lat nie można zmodernizować linii kolejowej z Bydgoszczy do Szubina, Kcynii i Wągrowca. Według danych statystycznych co piąta osoba pracująca w powiecie nakielskich swoje zajęcie wykonuje w Bydgoszczy. To jest znacznie dużo więcej niż w przypadku Torunia, gdzie są plany, aby pociągi kursowały co godzinę lub co pół godziny.

 

Po za działalnością redakcyjną wraz z Instytutem Rozwoju Bydgoszczy będziemy przygotowywać opracowania dotyczące działań na rzecz rozwoju regionu.

 

Głos młodych

Wiosną na sesji Rady Miasta Bydgoszczy trzy bydgoskie młodzieżówki (Ruchu Palikota, SLD i PiS) ponad podziałami politycznymi przedstawiły wspólne stanowisko. Wezwały w nim do zakwestionowania uzgodnień o politycznym podziale województwa z Przysieku oraz do dialogu Bydgoszczy z gminami w powiatach: nakielskim, inowrocławskim i świeckim. To wydarzenie do mediów się nie przebiło.

 

To właśnie młode pokolenie będzie musiało kiedyś wziąć odpowiedzialność za przyszłość regionu, dlatego należy im dać należny głos. Promowaniu młodych osób w życiu publicznym poświęcimy dużo uwagi.

 

Warto tutaj przypomnieć inne inicjatywy młodzieżówek ponad podziałami politycznymi, jak wspólny list w sprawie metropolii do minister Bieńkowskiej czy walka o przywrócenie Bydgoszczy na mapie pogody ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Warto zwrócić także uwagę innych organizacji i stowarzyszeń tworzonych przez młode pokolenie, jak chociażby KoLibra.

 

Zaproszenie do współpracy

Serwis ten tworzyć będziemy do mieszkańców, dlatego zapraszamy do współpracy. Kilka dni temu zwrócono nam uwagę na problem gminy Serock, gdzie planuje się likwidacje stacji pogotowia. Tej sprawie poświecimy dużo uwagi. Dlatego ważne są sygnały z Państwa strony. Zapraszamy także do rejestracji bezpłatnych blogów i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 

Łukasz Religa

Warte obejrzenia

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica