Jesteś tutaj: HomeRegionAbp Kowalczyk: Miejmy zaufanie do Chrystusa

Abp Kowalczyk: Miejmy zaufanie do Chrystusa

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 18 kwiecień 2014 14:48

Dzisiaj katolicy i prawosławni obchodzą Wielki Piątek, czyli drugi dzień Triduum Paschalne. W parafiach katolickich tego dnia nie jest odprawiana eucharystia. W zamian za to na pamiątkę ukrzyżowania Jezusa Chrystusa ma miejsce Liturgia Męki Pańskiej.

 

Kapłani zgodnie przyznają, że okres Triduum Paschalnego to najważniejszy, a zarazem najpiękniejszy moment w całym roku liturgicznym.

W Wielki Piątek w kościołach nie usłyszmy jednak instrumentów muzycznych, nie zobaczymy udekorowanego ołtarza, a sprawowana tego dnia liturgia rozpoczyna się od ciszy. Dzisiaj w parafiach będą prowadzone rozważania nad męką Chrystusa w oparciu o ewangelie zapisane w Nowym Testamencie. Ważnym elementem będzie Adoracja Krzyża, w czasie której wierni będą kolejno całować krzyż na którym zawisło zbawienie świata.

 

- Baranek Boży Jezus Chrystus niczego człowiekowi nie odbiera, on może wszystko człowiekowi dać. Miejmy do niego zaufanie, bo nic przed nim nie ukryjemy – mówił w Wielki Czwartek do wiernych Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk w czasie eucharystii sprawowanej w Gnieźnie - Modlitwa to dialog z nim i rozmowa zaufania. Jest to przepiękne spotkanie, w którym on nas poucza i wyjaśnia wątpliwości. Zadaje pytania i udziela odpowiedzi na te które my stawiamy. W ten sposób stopniowo przemienia on człowieka, jego myśli, jego serce, jego działanie – dosłownie wszystko.

 

W Wielki Piątek obowiązuje katolików post ścisły, czyli całkowita wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ograniczenie liczby pokarmów do ilości.

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022