Jesteś tutaj: HomeRegionRząd zapowiada przyjecie dyrektywy o leczeniu transgranicznym

Rząd zapowiada przyjecie dyrektywy o leczeniu transgranicznym

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 13 kwiecień 2014 23:02

Do października ubiegłego roku wszystkie państwa Unii Europejskiej były zobowiązane do wprowadzenia przepisów, które umożliwią korzystanie obywatelom z korzystania usług medycznych na terenie całej Unii, refundowanych przez narodowych ubezpieczycieli. Polska tego terminu niedotrzymana, co przede wszystkim utrudnia obywatelom naszego kraju korzystanie z usług zagranicznych lekarzy.

Większość internautów zetknęła się zapewne z apelem o wsparcie datkiem zbiórki pieniędzy na operacje chorego dziecka. Wydawać by się mogło, że Konstytucja zapewnia każdemu ochronę życia, tego typu inicjatywy jednak temu przeczą. Zrozpaczeni rodzice zbierają pieniądze na operację za granicę, gdyż z jednej strony czas oczekiwania jest dużo krótszy, co ma w przypadku wielu chorób duże znacznie. Z drugiej natomiast strony, niekiedy lekarze w klinikach zagranicznych mają dużo większe doświadczenie w niektórych typach zabiegów.

 

Rodzice mając zatem wybór, czekać pół roku, czy wykonać operacje w ciągu miesiąca za granicą, stają na głowę, żeby jednak konieczne do leczenia za granicą środki finansowe zebrać. Istnieje jeszcze szansa, że prezes NFZ wyrazi zgodę na sfinansowanie leczenia zagranicznego, z tym bywa jednak różnie.

 

Sprawę miała uregulować tzw. dyrektywa transgraniczna, którą państwa członkowskie mieli wdrożyć już w ubiegłym roku. Polska tego nie uczyniła co poskutkowało nałożeniem na nasz kraj milionowych kar. Pacjenci mają jednak utrudniony dostęp do leczenia w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

 

Na naszą prośbę interpelacje w tej sprawie złożył poseł Łukasz Krupa. W odpowiedzi został on poinformowany, że 18 marca projekt ustawy przyjęła Rada Ministrów i skierowano go do Sejmu. W chwili obecnej nie widnieje on w bazie projektów dostępnych na stronach internetowych parlamentu, stąd też nie znamy szczegółowych założeń tej ustawy. Zapewne zanim przejdzie ona cały proces legislacyjny minie kilka miesięcy, a do tego czasu problem nie zostanie rozwiązany.

 

Rodzicom dzieci, którym NFZ odmówi pokrycia kosztów leczenia za granicą pozostaje jedynie podać fundusz zdrowia do sądu. Co jest jednak ważne, często sądy administracyjne orzekają na niekorzyść NFZ opierając się o orzeczenie Europejskiego Trybunały Sprawiedliwości, który jasno stwierdził, że jeżeli oczekiwanie na usługę medyczną może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia, odmawianie sfinansowania terapii w innym kraju nie jest uzasadnione.

 

Do tematu będziemy wracać.

Warte obejrzenia

« Listopad 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30