Jesteś tutaj: HomeRegionRewolucja w zbiórkach publicznych już niedługo

Rewolucja w zbiórkach publicznych już niedługo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 31 marzec 2014 19:41

We wtorek prezydent Bronisław Komorowski złoży podpis pod ustawą nowelizującą zasady przeprowadzania zbiórek publicznych. Nie będzie już wymagane występowanie o zgodę na przeprowadzenie zbiórki, lecz wystarczy zgłoszenie jej za pomocą strony internetowej. Organizatorzy zbiórek nie będą musieli kupować ogłoszeń w prasie z podsumowaniem zbiórki.

Obecnie sposób przeprowadzania zbiórek publicznych regulują dość skomplikowane procedury zapisane w ustawie z 1933 roku, czyli jeszcze z przed II wojny światowej. Prowadzenie zbiórki w sposób niewłaściwy skutkować może odpowiedzialnością karną. Przez te ponad 80 lat Świat przeżył dość duży postęp techniczny, stąd też z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Sejm przyjął nowe regulacje prawne.

 

Powstanie specjalnie serwis internetowy, na którym obywatele będą rejestrować fakt przeprowadzania zbiórki publicznej oraz rozliczać się z niej. Informacje te będą ogólnodostępne, w ten sposób zbiórki będą poddawane społecznej kontroli.

 

Natomiast do organizowania zbiórki gotówki i darów do puszek, skarbon, na ulicy wystarczy proste zgłoszenie na portalu internetowym. Tam też będą umieszczane sprawozdania ze zbiórek, tak aby każdy mógł się z nimi zapoznać i ocenić, czy zebrane datki i dary zostały właściwie rozdysponowane. Zgłoszenie będzie można wysłać drogą elektroniczną lub papierową – pojawi się ono na portalu w maksymalnie 3 dni (internetowo) lub 7 dni (dla zgłoszeń papierowych) – informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

 

Łatwiej będzie także prowadzić zbiórkę przez internet po przez kontro internetowe czy system PayPall. Na zbiórki internetowe także trzeba było do tej pory uzyskiwać pozwolenie - Po to, by zbierać pieniądze „w internecie” czyli np. przelewem na konto, gdzie przepływ środków jest automatycznie rejestrowany, nie będą wymagane żadne dodatkowe formalności – choć do tej pory ta forma zbierania wymagała uzyskania pozwolenia na zbiórkę. Zmiana ta ułatwi rozwój crowdfundingu w Polsce.

 

Crowdfunding oznacza wspieranie przez internautów rozwoju jakiegoś dzieła – m.in. wolnego oprogramowania, które można pobrać za darmo, a rozwija się dzięki wsparciu społeczności internautów. Dobrym przykładem jest tutaj chociażby bezpłatna przeglądarka internetowa Mozilla Firefox.

 

Nowe prawo będzie obowiązywać 3 miesiące od momentu opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw, czyli już za kilka tygodni.

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30