Jesteś tutaj: HomeRegionZmniejszono strefę buforową, ale kiedy będzie zniesione embargo?

Zmniejszono strefę buforową, ale kiedy będzie zniesione embargo?

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 31 marzec 2014 18:11

Z powodu nałożonego przez Rosję embarga na eksport mięsa z krajów Unii Europejskiej polscy rolnicy ponoszą duże straty, w szczególności na Kujawach, gdyż ten region jest jednym głównym producentów trzody chlewnej w kraju. W sobotę zmniejszono obszar strefy buforowej.

Z powodu wykrycia dwóch przypadku afrykańskiego pomoru świń u padłego dzika na Podlasiu Rosja wprowadziła embargo na unijne mięso. Obszar Polski objęto strefą buforową.

W sobotę przy zgodzie Komisji Europejskiej strefę buforową ograniczono do kilku przygranicznych powiatów. Dobra wiadomość dla kujawskich rolników jest zatem taka, że nasze województwo nie jest objęte zagrożeniem występowania afrykańskiego pomoru świń.

 

Problem jednak w tym, że nie wiadomo kiedy embargo dla Unii Europejskiej, w tym Polski zostanie zniesione. Jest to obecnie główne zadanie jakie postawiono przed nowym ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. Na niedomiar złego, Unia w tej sprawie nie jest do końca solidarna, o czym świadczy to, iż przez wschodnią granicę UE przewożono austriackie mięso. Pojawiły się nawet obawy, że Rosja zniesie embargo dla prawie całej Unii Europejskiej, z wyjątkiem Polski i Litwy.

 

Unijni komisarze informują jednak, że wszystkie państwa członkowskie zostały zobowiązane do niepodejmowania rozmów z Rosją na własną rękę.

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: