Jesteś tutaj: HomeRegionPalikot będzie chciał zlikwidować powiaty

Palikot będzie chciał zlikwidować powiaty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 24 marzec 2014 12:40

Na sobotnim posiedzeniu Klubu Parlamentarnego Twojego Ruchu Janusz Palikot z dużą szczerością mówił o planach swojej partii wobec przyszłości powiatów, które nazywał niewydolnymi i szkodzącymi polskiemu samorządowi. Być może Palikot nie miał wiedzy, że spotkanie to jest transmitowane za pośrednictwem strony internetowej Sejmu, gdzie miało miejsce to zebranie.

- Obiektywnie trzeba powiedzieć, że powiaty są bardzo słabe – mówił Janusz Palikot - To nie wynika z naszego populizmu anty administracyjnego czy anty samorządowego, one są niewydolne i szkodzą Polsce, polskiemu samorządowemu.

 

Rozmawiając o strategii partyjnej Palikot przyznał jednak, że Twój Ruch w wyborach do powiatu wystartuje, gdyż zbojkotowanie powiatów mogło by osłabić kampanie samorządową, która czeka nas za kilka miesięcy.

 

Partia musi się liczyć z tym, że straci poparcie części obywateli, którzy nie będą zadowoleni z tego pomysłu, zyskać ma jednak przede wszystkim w gminach, które dzięki temu zyskać mają dodatkowe pieniądze i kompetencje.

 

Zapewne, gdy Twój Ruch o swojej propozycji zacznie mówić głośniej, to rozgorzeje szersza dyskusja na temat sensu dalszego funkcjonowania powiatów. Jak pokazuje praktyka, często podział pewnych zadań na samorządy gminne i powiatowe, skutkuje w przypadku braku porozumienia pomiędzy samorządowcami w realizacji zadań. Dobrym przykładem tego jest Inowrocław, gdzie miasto mogło by być znacznie sprawniej zarządzane, gdyby nie konflikty pomiędzy prezydentem Inowrocławia a starostą inowrocławskim.

 

Zlikwidowanie powiatów będzie wiązało się także z ograniczeniem wydatków ponoszonych przez podatników na funkcjonowanie administracji samorządowej.

 

Likwidacja powiatów mogła by mieć miejsce na drodze ustawy przyjętej przez Sejm, a później Senat.

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30