Jesteś tutaj: HomeRegionDzień Kobiet wywodzi się z Rzymu

Dzień Kobiet wywodzi się z Rzymu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 08 marzec 2014 14:13

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, czyli dzień, w którym panie są przez panów traktowane w sposób szczególny. Są jednak też tacy, co uważają dzisiejszy dzień za komunistyczne święto, dodając przy tym, że kobiety należy traktować w sposób szczególny. W obu punktach widzenia jest dużo racji, przyjrzymy się jednak historii święta kobiet.

Już w starożytnym Rzymie obchodzone było święto zwane Matronalia, które przypadało w pierwszym tygodniu marca. Związane było ono z macierzyństwem i płodnością. Tego właśnie dnia mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

 

Obchodzony w dniu 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet jest formalnie wyrazem szacunku dla ofiar walk o równouprawnienie kobiet. 8 marca 1908 roku miały miejsce w Nowym Jorku protesty  z udziałem kilkunastu tysięcy pracownic. Następstwem tej manifestacji były protesty w zakładach.

 

W jednej z fabryk doszło wówczas do pożaru, w którym zginęło  ponad 100  kobiet. W 1910 roku Międzynarodówka Komunistyczna w Kopenhadze ustanowiła  Międzynarodowy Dzień Kobiet.

 

Dzisiaj data 8 marca nie kojarzy się już jednak zbytnio z walką o równouprawnienie, gdyż przez ponad sto lat sytuacja pań w społeczeństwie znacznie się poprawiła. Na pewno ta sytuacja nie jest jednak jeszcze idealna, o czym świadczy wiele barier jakie przed paniami stają w życiu zawodowym, stąd też Międzynarodowy Dzień Kobiet jest doskonałą okazją do dyskusji na te tematy.

 

Dla większości społeczeństwa dzisiejszy dzień nie kojarzy się jednak z polityką, panowie chcą po prostu sprawić, aby kobiety czuły się wyjątkowo. Stąd też obchodzone w czasach dzisiejszy święto jest bardziej cofnięciem do rzymskich Matronali.

 

Jako redakcja życzymy wszystkim czytelniczkom sukcesów, przede wszystkim w działalności dla regionu. I szczególnego traktowania przez panów, nie koniecznie tylko przez ten jeden dzień w roku. 

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: