Jesteś tutaj: HomeRegionDlaczego wygrane Powstanie Wielkopolskie przegrywa z przegranym Warszawskim?

Dlaczego wygrane Powstanie Wielkopolskie przegrywa z przegranym Warszawskim?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 15 styczeń 2014 19:54

Gdy w sierpniu obchodzona była rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w kraju odbyło się wiele dyskusji i debat jemu poświęconych. Uroczystości odbywały się niemalże w każdym zakątku kraju, także na Kujawach oddaliśmy hołd jego uczestnikom. Tyle uwagi nie poświęcono już obchodzonej ponad 2 tygodnie temu 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, z którego tak naprawdę powinniśmy być bardziej dumni.

 

Przyznam, że do  napisania tego tekstu zainspirowały mnie publikacje innych autorów, które ukazały się w obiegu medialnym w ostatnim czasie. Kilku publicystów zauważyło bowiem, że nie potrafimy jako Polacy należycie czcić zwycięstw, skupiamy się za to głównie na porażkach. Niestety tych publikacji było stanowczo za mało, stąd też nie dotarły one do szerszego grona odbiorców.

 

95 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Szubinie

 

Można odnieść wrażenie, że historia naszego kraju została napisana głównie przez Kongresówkę i zbytnio nie wychodzi po za rogatki Warszawy. Gdyby jednak nie Powstanie Wielkopolskie oraz powstania śląskie, to Polska w okresie dwudziestolecia międzywojennego była by małym państwem, które było by na łasce większych i silniejszych sąsiadów.

 

Wśród Polaków patriotyzm błędnie kojarzy się głównie z martyrologią i czczeniem porażek. O przeszłości powinniśmy pamiętać, jednak najwięcej uwagi powinniśmy poświęcać zwycięstwom. - Myśmy tak odbiegli od innych narodów, że święcimy klęski, gdy tamte święcą zwycięstwa – napisał jednej ze swoich książek Roman Dmowski, dziwiąc się naturze Polaków.

 

Powodzenie Powstania Wielkopolskiego nie zależało jednak tylko od działań militarnych, była to poprzedzająca ja przez wiele lat praca organiczna. Mimo ponad stu lat niewoli Wielkopolska i Kujawy miały duszę polską, a Polacy dbali o rozwój gospodarczy tych ziem.

 

Z Powstania Wielkopolskiego powinniśmy być jako mieszkańcy Kujaw, Pałuk i Krajny szczególnie dumni, historia tego zwycięskiego zrywu toczyła się bowiem na naszych ziemiach. 

 

69 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Bydgoszczy, z udziałem wojewody i wicemarszałka oraz prezydenta miasta

 

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2014 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31