Jesteś tutaj: HomeRegionSyn Bożych objawił się trzem mędrcom ze wschodu

Syn Bożych objawił się trzem mędrcom ze wschodu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 06 styczeń 2014 16:17

W dniu 6 stycznia katolicy obchodzą Święto Objawienia Pańskiego, popularnie nazywane w naszym kraju świętem Trzech Króli. O tym, że jest to święto ważne świadczy fakt, iż dzisiejszy dzień jest ustawowo wolnym od pracy.

Święto Objawienia Pańskiego było jednym z pierwszych obchodzonych przez chrześcijan. Symbolizuje ono oddanie pokłonu Jezusowi Chrystusowi i uznanie go za króla, przez przedstawicieli ludów nieżydowskich, czyli uznawanych wówczas za pogańskie. Rzecz można, że Chrystus tym samym objawił się ludom reprezentowanym przez mędrców ze wschodu, stąd też to święto nosi taką nazwę.

 

W Polsce mówimy jednak głównie o trzech królach. O ich przybyciu pisze ewangelista św. Mateusz.  Należy jednak zauważyć, że w Biblii nie ma wzmianek o liczbie mędrców, ani także o ich imionach. W zachodniej tradycji chrześcijańskiej przyjęło się, ze było ich trzech – Kacper, Melchior i Baltazar.

 

6 stycznia ulicami miast przechodzą tzw. Orszaki Trzech Króli. W tym roku orszak zagościł także w Bydgoszczy.

 

Od XVIII wieku w Święto Trzech Króli święcona jest kreda, którą na domach pisany jest skrót C + M + B wraz z rokiem, co ma symbolizować błogosławieństwo dla domostwa. Wielu wiernych błędnie interpretuje ten zwyczaj, iż jest to skrót od imion mędrców, stąd też zamiast C pojawia się K. Zgodnie z tradycją napis ten oznaczał -  Christus Mansionem Benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu domowi.

 

Dzień wolny od pracy i skutki dla gospodarki

Od 2011 roku powróciła w polskim prawodawstwie zasada,, iż dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Wcześniej takie prawo obowiązywało do 1960 roku i zostało zniesione przez władze PRL. Sejm w oparciu o obywatelską inicjatywę uchwałodawczą przywrócił wolne 6 stycznia.

 

Poseł Twojego Ruchu Łukasz Krupa uważa, że jest to błąd, gdyż Polska gospodarka traci około 4,7 mld zł - Ucierpią głównie przedsiębiorcy, którzy ponoszą koszty stałe (czynsz, ubezpieczenia, ochrona, media, płace), a nie zarabiają, ani grosza, tracą również pracownicy, których wynagrodzenie zależy od przepracowanych godzin.

 

Prawosławna wigilia

Dzień 6 stycznia w tradycji prawosławnej obchodzona jest Wigilia Bożego Narodzenia. Dzisiaj wyznawcy religii wschodnio chrześcijańskiej będą składać sobie życzenia. Prawosławni zamiast opłatkiem dzielą się specjalnym pieczywem. Jutro obchodzić będą pierwszy dzień świąt. Święto Objawienia Pańskiego w tradycji prawosławnej przypada 19 stycznia. Spowodowane jest to wykorzystywaniem w tradycji wschodniej kalendarza juliańskiego. 

Warte obejrzenia

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie