Jesteś tutaj: HomeRegionOrkan Ksawery wypunktował polski system drogowy

Orkan Ksawery wypunktował polski system drogowy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 09 grudzień 2013 15:06

W piątek w powiecie żnińskim na drodze krajowej nr 5 stworzył się gigantyczny korek, które rozładowanie służbom zajęło kilkanaście godzin. Z powodu bardzo trudnej aury stanęło ponad 100 tirów,  w zdecydowanej większości przez nasz region przejeżdżały one jednak tranzytem.

To, że droga zablokowana została akurat na kujawsko-pomorskim odcinku DK nr 5 nie należy traktować jako przypadku. Owszem na zjawiska pogodowe większego wpływu nie mamy, tą drogą odbywa się jednak tranzyt pomiędzy kilkoma największymi miastami w Polsce: Wrocławiem, Poznaniem i Bydgoszczą i Trójmiastem, część pojazdów mogło zmierzać także do lub z stolicy Czech - Pragi. Jest to zatem jeden z ważniejszych korytarzy transportowych w naszym kraju, choć jego stan infrastruktury do tej rangi na pewno nie dorasta.

 

Na odcinku Szubin – Żnin a następnie w kierunku województwa wielkopolskiego ruch odbywa się tylko na jednym pasie ruchu. W powiecie żnińskim skutecznie opóźnić ruch potrafi zatem nawet ciągnik rolniczy, który na wielu odcinkach ciężko będzie wyprzedzić jeżeli kierowca jedzie zgodnie z przepisami.

 

Do poważniejszych utrudnień w naszym województwie nie dochodziło już natomiast na innych drogach krajowych, które komunikują ze sobą największe miasta w Polsce. DK 5 okazała się zatem najsłabszym ogniwem na drogowej mapie kujawsko-pomorskiego.

 

Od pewnego czasu podnoszony jest także argument przez przedstawicieli przedsiębiorców, że wiele polskich firm z zachodniej polski z powodu słabego poziomu infrastruktury na DK 5 towary na eksport morski wysyła do portów w  holenderskim Rotterdamie lub na niemieckie wybrzeże, choć ich oczekiwania spełnia port w  Gdańsku. Problemem jest jednak infrastruktura drogowa.

 

Mimo wielu argumentów budowa drogi ekspresowej S-5 ruszy najszybciej dopiero za ponad 2 lata. 

Warte obejrzenia

« Maj 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?