Jesteś tutaj: HomeRegionMłodzi chcą tylko pracować

Młodzi chcą tylko pracować

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 11 listopad 2013 00:24

Dzień 11 listopada to okazja do refelskji na temat naszego patriotyzmu. Do zrobienia sobie osobistego rachunku sumienia, co robię, aby Polska i nasze małe ojczyzny były lepszym miejscem do życia. 

Szanowni Państwo,

Dzisiaj wyjątkowy dzień dla każdego Polaka niezależnie od sympatii politycznych. Dzień, który powinniśmy obchodzić radośnie oraz pełni dumy z naszego narodowego pochodzenia. 95 lat temu Polska ujawniła światu, że jest niepodległym państwem.

 

Pamiętać musimy, że wówczas nie był znany jeszcze kształt Polski. Nie wiadome było, czy Kujawy, Wielkopolska i Pomorze będą częścią odrodzonej Rzeczypospolitej. Bez tych ziem nikt nie wyobrażał sobie jednak Wielkiej Polski, nie małego państwa, ale jednego z ważniejszych państw w europie, na co naród polski w pełni zasługiwał.

 

Wydarzenia z 11 listopada 1918 roku obudziły w mieszkańcach ziem zachodniej polski nadzieje na wolność. Kilka tygodni później wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które stało się ważnym elementem naszej tożsamości lokalnej.

 

Wielkopolska i Kujawy były wówczas jednym z silniejszych gospodarczo regionów niemieckich. Stało się tak dzięki wielkiej pracy jaką wkładali Polacy mieszkający w zaborze pruskim, którzy rozumieli sens i znaczenie samoorganizacji. Także w okresie II Rzeczypospolitej nasze tereny charakteryzowała wysoka świadomość obywatelska, z czego powinniśmy być nie tylko dumni, ale także czerpać z tego dorobku.

 

Nie uważam abym miał prawo określać, kto jest patriotą, a kto nim nie jest. Tym bardziej jestem zdania, że takiego moralnego prawa nie ma żaden z polityków. Ważne jest jednak, aby każdy z nas, w dniu tak ważnego dla naszego narodu święta, zrobił sobie rachunek sumienia i zastanowił się – Jakim tak naprawdę jestem patriotą?

 

Niech każdy z nas zastanowi się dzisiaj ile w ciągu ostatniego roku poświęcił czasu na działalność na rzecz naszej wspólnej ojczyzny? Czy przypadkiem nie próbował okradać tego wspólnego dobra? Czy nie popadł w populizm? Czy przede wszystkim niczego nie zaniedbał? Czy starał się kupować polskie produkty i wspierać polską gospodarkę? Czy przede wszystkim jego działania nie dzieliły narodu?

 

Nie są to jednak pytania tylko do osób zaangażowanych publicznie, ale także tych, którzy nie angażowali się do tej pory. Siłą Kujaw i Wielkopolski była tak jak wspomniałem wysoka świadomość obywatelska, stąd też musimy sobie wszyscy zdać sprawę, jak ważne jest zaangażowanie nas wszystkich.

 

Muszę przyznać z dużym niepokojem, że osoby będące u władzy coraz częściej tłumią działalność obywatelską, o czym świadczy chociażby piątkowe głosowanie w Sejmie, w sprawie referendum dotyczącego obowiązku szkolnego.

 

Niepokój powinien budzić także podział w narodzie, który w dużym stopniu jest budowany przez polityków. Jeżeli chcemy budować silną Polskę musimy zrozumieć, że Polacy powinni podejmować wielkie wyzwania wspólnie, jako dumny i zorganizowany naród.

 

Tego chciałbym życzyć z okazji dzisiejszego Święta Niepodległości. Żebyśmy potrafili działać wspólnie i ponad podziałami, nie tylko w sprawach krajowych, ale także i lokalnych.

 

Chcę z powodu dzisiejszej daty przypomnieć także, że to młodzi są przyszłością narodu. Niestety młodzi Polacy borykają się z coraz większą liczbą problemów, co wpływa negatywnie na dzietność, a prognozy demograficzne stają się coraz bardziej niepokojące. Musimy jako naród poczuć odpowiedzialność za taki stan rzeczy i zrobić wszystko, aby te niekorzystne tendencje odwrócić.  Wczoraj usłyszałem od koleżanki – Ja chcę tylko pracować w swoim fachu – niestety Polska nie daje takiej możliwości ambitnym młodym Polakom.

 

Chwała Wielkiej Polsce!

 

Łukasz Religa

Redaktor naczelny

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30