Jesteś tutaj: HomeRegionW Bydgoszczy na wyborach oddajemy trzy głosy, w Inowrocławiu cztery

W Bydgoszczy na wyborach oddajemy trzy głosy, w Inowrocławiu cztery

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 06 kwiecień 2024 16:23

W niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe, w ramach których wybierać będziemy radych kilku szczebli, a także prezydentów miast – w przypadku mniejszych gmin wójtów i burmistrzów. Lokale wyborcze otwarte będą o godzinie 7, a głosowane powinno się zakończyć o godzinie 21 (jeżeli nie dojdzie do istotniejszych incydentów). Do zakończenia głosowania będzie obowiązywała cisza wyborcza, zatem agitacja zarówno dzisiaj i jutro do godziny 21 jest zakazana. Warto o tym przypominać, bowiem docierają do nas sygnały, że chociażby na Facebook-u dochodzi do naruszeń.

W zależności od samorządu w którym mieszkamy otrzymamy trzy lub cztery karty. W dalszej części tekstu wyjaśnimy z czego to wynika.

 

Pierwszy głos na prezydenta miasta /wójta lub burmistrza

Jak wynika z wyjaśnień PKW na tej karcie znajdziemy nazwiska kandydatów na różowym tle. Nazwiska będą w kolejności alfabetycznej. W Bydgoszczy będą to kolejno: Maja Adamczyk, Rafał Bruski, Joanna Czerska-Thomas i Łukasz Schreiber. W Inowrocławiu: Arkadiusz Fajok, Ewa Koman, Bartosz Kownacki, Janusz Misterski, Wojciech Piniewski i Marek Słabiński.

 

W niektórych samorządach, gdzie jest tylko jeden kandydat np. w Sicienku pod Bydgoszczą, przy nazwisku jedynego kandydata pojawi się do wyboru Tak albo Nie. Jedyny kandydat zostanie wybrany, gdy uzyska więcej głosów na tak.

 

Drugi głos do Rady Gminy / Rady Miasta

W przypadku większości samorządów, czyli powyżej 20 tys. mieszkańców wyborca otrzyma kartę na której w kolumnach będą wymienione nazwiska kandydatów z podziałem na listy komitetów z których kandydują. Istotne jest to, że wybieramy tylko jednego kandydata, jeżeli zagłosujemy na kandydatów z dwóch list wówczas nas głos będzie nieważny. W Bydgoszczy komitety będą w kolejności: Trzecia Droga, Koalicja Obywatelska, Europejska Lewica (komitet ten zarejstrować listy tylko w części okręgów, zatem nie każdy wyborca otrzyma karty z tym komitetem) i Bydgoska Prawica.

 

W przypadku wyborów do Rady Miejskiej w Inowrocławiu będzie to kolejność: PiS, Trzecia Droga, Lewica, Koalicja Obywatelska, Komitet Janusza Misterskiego, Komitet Arkadiusza Fajoka, Porozumienie Samorządowe i Komitet Marka Słabińskiego.

Jeżeli chodzi o gminy poniżej 20 tys. mieszkańców np. Sicienko – tutaj obowiązuje ordynacja jednomandatowa. Otrzymają kartę z listą alfabetyczna wszystkich kandydatów w danym okręgu i dokonują wyboru jednego kandydata. Oddanie większej ilości głosów sprawi, że głos będzie nieważny.

 

Trzeci głos do Rady Powiatu

W przypadku miast na prawach powiatu, które są jednocześnie gminą i powiatem, Rada Gminy i Rada Powiatu to jeden organ, zatem w Bydgoszczy będącej miastem na prawach powiatu wyborcy nie otrzymają osobnej karty do powiatu. W kujawsko-pomorskim mamy tylko cztery miasta na prawach powiatu, oprócz Bydgoszczy także: Toruń, Włocławek i Grudziądz. W pozostałych samorządach głosujemy na czterech kartach.

 

Kandydaci do Rady Powiatu znajdują się na żółtym tle. Karta do Rady Powiatu będzie podobna jak do Rady Gminy, z podobnym układem nazwisk. W przypadku powiatu inowrocławskiego komitety na liście będą w następującej kolejności: PiS, Trzecia Droga, Lewica, Koalicja Obywatelska, Nasze Kujawy.

 

Tutaj również oddajemy jeden głos.

 

Czwarty głos do Sejmiku Województwa

W wyborach o Sejmiku Województwa otrzymamy podobną kartę jak do gminy i powiatu – nazwiska będą na błękitnym tle. Również oddajemy jeden głos na wybranego kandydata któregoś z komitetów.

Tutaj układ komitetów będzie w Bydgoszczy i w Inowrocławiu identyczny (choć z uwagi na osobne okręgi będą inni kandydaci). Kolejno: PiS, Konfederacja i Bezpartyjni, Trzecia Droga, Lewica, Koalicja Obywatelska, Polska Liberalna – Strajk Przedsiębiorców.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30