Jesteś tutaj: HomeRegionCzy ten region ktoś reprezentuje w sejmiku?

Czy ten region ktoś reprezentuje w sejmiku?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 21 październik 2013 14:58

Raczej nikt nie przewidywał, że tak będzie wyglądać dyskusja nad najważniejszym dokumentem planistycznym dla województwa kujawsko-pomorskiego na do 2020 roku. Jak by radnych reprezentujących zachodnią część województwa zabrakło.

 

Dziękuje państwu radnym za zaufanie, że pozwoliliście Zarządowi Województwa przygotować ten dokument – dziękował radnym marszałek Piotr Całbecki. Można odnieść wrażenie, że radni zaufali za bardzo , że zapomnieli o interesach powiatów jakie reprezentują.

 

Najbardziej aktywni w dyskusji byli radni Wojciech Jaranowski z PiS i Stanisław Pawlak z SLD. Obaj związani z Włocławkiem Ten pierwszy w imieniu swojego klubu zapowiedział, że nie poprze strategii, gdyż zapisy i tworzeniu rozwoju w oparciu o metropolię bydgosko-toruńską, będą dyskryminować pozostałą część województwa. Przy tym wspominał o problemach jakie mają wschodnie powiaty, między innymi włocławski, lipnowski, czy grudziądzki.

 

SLD co prawda strategie poparło, ale radny Pawlak także mówił o wielu problemach powiatów, ze tak to nazwiemy ściany wschodniej województwa. Doszło nawet do sytuacji, że pod koniec sesji radni SLD nagle zawahali się, czy jednak marszałkowi poparcia udzielać, oczekując tym samym, konkretnych poprawek dotyczących rozwoju szpitala we Włocławku oraz delegatury bydgoskiego Centrum Onkologii.

 

Marszałek na te żądania sprostał, zatem radni SLD z Włocławka mogą mówić o pewnym sukcesie politycznym. Potrzebnym szczególnie, przed zbliżającym się referendum w sprawie odwołania prezydenta tego miasta, który jest członkiem SLD.

 

Nie usłyszeliśmy jednak, ani zdania na temat problemów powiatów nakielskiego czy sępoleńskiego. Należy zatem zapytać, czy ta część województwa posiada w ogóle jakiś radnych.  Także żaden z radnych z Bydgoszczy nie zabrał głosu mimo, że zapisy strategii o tworzeniu duopolu, są rozbieżne z polityką prowadzoną do tej pory przez władze Bydgoszczy. Można odnieść było wrażenie, że radni sejmiku z Bydgoszczy znaleźli się w zupełnie innej rzeczywistości.

 

Jedynym wyjątkiem była radna Silvana Oczkowska z PSL, która zamieszkała jest w powiecie nakielskim. W swoim wystąpieniu klubowym włożyła duży wysiłek, aby wystąpienie pochwalne dla działalności Zarządu Województwa było jak najbardziej bogate, dlatego usłyszeliśmy z jej ust cytaty poezji Adama Asnyka oraz księdza Twardowskiego. 

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30