Jesteś tutaj: HomeRegionMetropolia Bydgoska protestuje przeciwko Strategii Rozwoju Województwa

Metropolia Bydgoska protestuje przeciwko Strategii Rozwoju Województwa

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne niedziela, 20 październik 2013 20:52

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska wystosowało do bydgoskich radnych sejmiku list, w którym krytycznie odnosi się do zapisów SRW do 2020 roku, z których wynika, że planujemy utworzyć duopol Bydgoszczy i Torunia, a także stwierdzają, że te miasta tworzą wspólny obszar funkcjonalny. Radni strategię mają przegłosować w poniedziałek.

 

W czasie najbliższej sesji Sejmiku dnia 21 października będziecie Państwo decydować o przyjęciu Strategii Rozwoju Województwa do roku 2020. Zdajemy sobie sprawę z powagi i znaczenia tego dokumentu, który będzie miał istotny wpływ na to, w jaki sposób będzie rozwijać się nasze województwo, w tym największe miasto regionu – Bydgoszcz - czytamy w liście.

 

Z pełną świadomością uważamy, że nie do zaakceptowania są zapisy mówiące o tym, że Bydgoszcz  i Toruń to miasta równorzędne,  tworzące wspólny obszar funkcjonalny. Jest to przekłamywanie rzeczywistości, którą Strategia w tym kształcie próbuje uwiarygodnić. Dla administracji rządowej będzie to fałszywy sygnał, że taką wolę reprezentują samorządowcy z kujawsko-pomorskiego.

 

Tak jednak nie jest. Zupełnie inne zapisy pojawiły się w projekcie strategii największego miasta regionu – Bydgoszczy, jedynego spełniającego kryteria metropolitalności, Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku, gdzie mówi się o strategii dla  Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, jako niezależnego od Torunia. Tego faktu nie wolno Państwu  ignorować.  Potwierdza to także opracowanie, które na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przygotowali naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Wynika z niego jasno, że Bydgoszcz i Toruń tworzą osobne obszary funkcjonalne, które są wyodrębnione i wykazane z uwzględnieniem gmin wchodzących w ich obszar.

 

Ponadto także Rada Miejska Kcyni wyraziła swoją dezaprobatę wobec narzucania odgórnie wspólnego obszaru funkcjonalnego Bydgoszczy i Torunia.

 

Wzywamy Państwa do odwagi, zajęcia stanowiska ponad interesami poszczególnych partii  i głosowania w sposób, który będzie stawiał na pierwszym miejscu interesy gmin i powiatów, których mieszkańcy wybrali Państwa jako swoich reprezentantów. Zarząd województwa musi zerwać  z polityką, która doprowadziła do marginalizacji województwa na mapie Polski, bo tego oczekują mieszkańcy.                                        

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30