Jesteś tutaj: HomeRegionCelnicy potwierdzają, że granica z Ukrainą pod względem rolnym nie jest szczelna

Celnicy potwierdzają, że granica z Ukrainą pod względem rolnym nie jest szczelna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 21 luty 2024 13:06

Protesty rolników nadal trwają – w naszym województwie blokowana jest chociażby spory fragment drogi ekspresowej S5. Przyjrzyjmy się problematyce o jakiej mówią rolnicy i temu jak to może zostać rozwiązane.

Główny problem z ostatnich dni to niekontrolowany przemyt zboża z Ukrainy, który później jest mieszany z polskim, przez co później nie ma już nad nim kontroli. W poniedziałek Związek Zawodowy CelnicyPL skupiający około połowy pracowników Służby Celno-Skarbowej z obszarów przygranicznych wystosował apel, w którym wprost przyznają, że przy tej skali nie ma skutecznej kontroli na granicy z Ukrainą. Powodem tego jest brak skutecznych procedur od wielu lat, w tym oczekiwanie, aby kontrola pociągu nie trwała dłużej niż 31 minut. Rolnicy w ostatnich dniach ujawniali wiele przypadków przemytu, które są publikowane w mediach społecznościowych.

 

Przemyt zboża jak widać to poważny problem, ale pod względem skali może być i tak marginalny w stosunku do tego, że unijny rynek ukraińskim zbożem, co wywołuje niezadowolenie rolników w coraz większej ilości państw UE, zalewa unijny rynek przez porty morskie. We wtorek w Urzędzie Wojewódzkim mogliśmy usłyszę teorię rolników, iż z powodu wojny Ukraina straciła swój główny rynek zbytu jakim jest Afryka, który przejęła Rosja, dlatego pozostało jej zalewanie unijnego rynku. Nie jesteśmy wstanie jednoznacznie tego potwierdzić, ale fakt, iż porty w innych państwach UE uczestniczą w imporcie zboża potwierdza Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

W przyszłym tygodniu spotkanie ministrów w Brukseli

Rolnicy od wojewody usłyszeli, że muszą poczekać na przyszłotygodniowy szczyt w Brukseli, w którym weźmie udział minister rolnictwa. Niewykluczone, że do tego czasu droga S5 będzie blokowana, bowiem widać determinację wśród rolników.

 

Dokładnie jak czytamy na stronach Rady Unii Europejskiej – we wtorek ma się odbyć Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. W zapowiedzi napisano: W oparciu o informacje przekazane przez prezydencję belgijską i Komisję Europejską ministrowie wymienią poglądy na temat sposobów zapewnienia szybkiej i strukturalnej reakcji na obecny kryzys, z którym boryka się sektor rolny.

 

W programie jest przestawienie informacji przez Komisję Europejską oraz wymiana poglądów między ministrami rolnictwa.

 

Warte obejrzenia

« Styczeń 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31