Jesteś tutaj: HomeRegionWojewództwo chce ogłosić przetarg na przewozy kolejowe do Szubina, Kcyni czy Sępólna Krajeńskiego, ale jest duży haczyk

Województwo chce ogłosić przetarg na przewozy kolejowe do Szubina, Kcyni czy Sępólna Krajeńskiego, ale jest duży haczyk

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 06 luty 2024 12:49
Tory w Barcinie zarosły Tory w Barcinie zarosły

Kolej do Szubina, Kcyni, Sępólna Krajeńskiego, Kamienia Krajeńskiego czy Kruszwicy i Żnina mogłaby wrócić w grudniu 2027 roku - pierwszy raz w debacie publicznej pojawia się jakikolwiek termin, co jest już pewnym kamieniem milowym. Wszystko warunkowane jest jednak od modernizacji infrastruktury, a to na dzisiaj jest czynnikiem blokującym.

 

Przepisy wymagają, iż zanim ogłosi się właściwy przetarg, trzeba na wiele miesięcy przed ogłosić wstępną informację o takim zamiarze, aby potencjalni przewoźnicy mogli przygotować swoje oferty. Tak się właśnie stało – Województwo Kujawsko-Pomorskie wyraziło chęć ogłoszenia przetargu na przewozy na następujących liniach kolejowych:
- Bydgoszcz – Szubin – Kcynia;
- Kcynia – Nakło – Sępólno Krajeńskie, z możliwością wydłużenia do Chojnic
- Żnin – Inowrocław – Kruszwica.

 

Przetarg miałby zostać ogłoszony w przyszłym roku, ale jest jeden warunek – infrastruktura na tych trasach ma zapewniać przejazd pociągów z prędkością przynajmniej 80 km/h. I w tym jest pies pogrzebany, bowiem na dzisiaj żadna z tych linii kolejowych nie spełnia wymogu, jedynie na niewielkim fragmencie linii nr 281 obowiązuje ograniczenie do 80/h, gdy reszta trasy to zaledwie 20 km/h, dodatkowo dla sprawnego ruchu do Kcyni potrzebna byłaby budowa mijanki. Modernizacja tej linii jako jedynej z tej listy znajduje się na liście rezerwowej Krajowego Programu Kolejowego, ale nie ma pewności czy będzie modernizowana, bo władze województwa nie chcą zainwestować w modernizację kolei żadnych środków europejskich, skupiając się na obwodnicach.

 

W przypadku linii Inowrocław – Żnin pomiędzy Barcinem i Żninem linia jest nieprzejezdna, trudno się jednak temu dziwić, bo na torach stacji w Barcinie rosną drzewa. Modernizacja tej linii nie znalazła się w Krajowym Programie Kolejowym.

 

W przypadku linii z Bydgoszczy do Szubina i Kcyni pomiędzy Szubinem i Kcynią linia jest całkowicie nieprzejezdna, a z Bydgoszczy do Szubina mamy ograniczenie do 20 km/h. Również tej linii nie ujęto w Krajowym Programie Kolejowym, zatem zakładanie, że pociągi wrócą w 2027 roku można zaliczyć do działu publikacji science-fiction.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31