Jesteś tutaj: HomeRegionWzywają parlamentarzystów, aby przekonał marszałka do remontu linii kolejowej nr 356 (wideo)

Wzywają parlamentarzystów, aby przekonał marszałka do remontu linii kolejowej nr 356 (wideo)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 16 październik 2013 14:26

W miejscu, gdzie planowane jest powstanie stacji kolejowej Bydgoszcz – Błonie zaprezentowano dzisiaj memoriał organizacji politycznych i społecznych do parlamentarzystów z naszego okręgu, aby podjęli zdecydowane działania, które doprowadzą w bliskim czasie do przywrócenia połączeń kolejowych z Bydgoszczy do Szubina i Kcyni.

 

Linia 356 w województwie kujawsko-pomorksim jest bardzo mocno zaniedbywana, natomiast w województwie wielkopolskim czynione są wielkie inwestycje – mówił na konferencji prasowej Jakub Brągiel reprezentujący młodzieżówkę Ruchu Palikota – Linia jest przygotowana do wdrożenia Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym, ale nie w kujawsko-pomorksim – ubolewał Brągiel.

 

Strategia Rozwoju Województwa na lata 2014-2020 zakłada między innymi budowę linii tramwajowej łączącej Bydgoszcz i Toruń. Jest to rozwiązanie naszym zdaniem bardzo dziwne i niekorzystne. Nie zakłada ona jednak już rewitalizacji linii łączącej Bydgoszcz  z Kcynią. Marszałek wstępnie zgodził się tylko na remont torów, ale do Szubina – ubolewał Radosław Pietrowki, reprezentujący młodzieżówkę Solidarnej Polski.

Mimo oficjalnych stanowisk radnych z Bydgoszczy, Szubina i Nakła oraz apeli prezydenta Rafała Bruskiego, władze marszałkowskie w Toruniu nie chcą wpisać rewitalizacji całego kujawsko-pomorskiego odcinka linii kolejowej nr 356, jako zadania kluczowego na lata 2014-2020.

 

Bydgoszcz i Toruń chwalą się tym, że udało się im skrócić przejazd pociągiem o 10 minut, gdy samochodem często można dojechać dużo szybciej, a nie są czynione inwestycje dla tak ważnej części zachodniej województwa. Wiadomo, że ciążenie powiatu nakielskiego do Bydgoszczy jest silniejsze niż pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Taka polityka może doprowadzić do jeszcze większej degradacji, słabego już województwa – mówił zdecydowanie Brągiel.

 

W memoriale, który podpisało także Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska, Instytut Rozwoju i Promocji Kolei w Poznaniu, Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Żninie oraz Stowarzyszenie Szczęśliwa Dolina z Koronowa, pojawia się apel do parlamentarzystów, aby działania bydgoskiego ratusza, który coraz bardziej stanowczo zabiega o budowę bliższych relacji z powiatem nakielskim. Jest to także swojego rodzaju wyrażenie dezaprobaty dla obecnej polityki realizowanej przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, który chce budować dwumiasto kosztem pozostałej części województwa – Kcyni, Szubina, Korona i innych miast.

 

Tym memoriałem – jako społeczność lokalna – chcemy wyrazić swoją jedność i wezwać Państwa, jako naszych reprezentantów, do podjęcia skutecznych działań na rzecz realizacji tego zadania inwestycyjnego – czytamy w memoriale. 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2016 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30