Jesteś tutaj: HomeRegionModernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 09 grudzień 2023 15:37

Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

 

Realizacja tej inwestycji jest kluczowa dla portów morskich w Gdyni i w Gdańsku, ale też dla Bydgoszczy i naszego regionu za sprawą planów utworzenia dużego terminalu intermodalnego.

 

Modernizację linii nr 201 można podzielić na dwa duże odcinki: Maksymilianowo – Kościerzyna oraz Kościerzyna – Gdynia. W przypadku drugiego odcinka prowadzone są już postępowania przetargowe, co prawda ostatnio były pewne perturbacje przy jednym przetargu, ale jest to zadanie znacznie bardziej zaawansowane niż Maksymilianowo-Kościerzyna, gdzie nie ma obecnie nawet decyzji środowiskowej.

 

Postępowanie środowiskowe prowadzone jest dla tego odcinka od 2017 roku. W poniedziałek 4 grudnia bydgoski RDOŚ po raz kolejny wydał prolongatę załatwienia tej sprawy – tym razem koniec stycznia 2024 roku. Z racji tego, że to już kolejna prolongata – trudno zliczyć która – nie można liczyć, że koniec stycznia to termin ostateczny. Trzeba też pamiętać, że jesteśmy jeszcze w pierwszej instancji i po wydaniu decyzji środowiskowej przez RDOŚ mogą pojawić się odwołania, co będzie dalej wydłużać całe postępowanie.

 

- Co jest naszym największym problemem na tym odcinku to brak decyzji środowiskowej, procedura w RDOŚ trwa już 3 lata – wskazywała we wrześniu podczas III Bydgoskiego Foru Bursztynowego Szlaku dyrektor Aleksandra Merchel-Koter z PKP PLK - To jest coś co na tą chwilę uniemożliwia nam wszczynanie postępowań przetargowych.

 

 

Wizaliacja węzła Maksymilianowo:

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30